O strefie parkowania powinni zadecydować mieszkańcy

Pruszków

Wracamy do tematu uruchomienia w Pruszkowie strefy płatnego parkowania systematycznie powraca. Tym razem podejmuje go pruszkowskie starostwo powiatowe, które o zdanie postanowiło zapytać... samych mieszkańców.

Jedni twierdzą, że strefa płatnego parkowania będzie lekarstwem na wszystkie bolączki komunikacyjne. W centrum Pruszkowa znalezienie wolnego miejsca parkingowego faktycznie nie jest łatwe. Kierowcy mają prawdziwy ból głowy. Miejsc parkingowych brakuje, a te które są najczęściej są zajęte przez długie godziny. 

Pomysł uruchomienia strefy płatnego parkowania w Pruszkowie powstał kilka lat temu i do dziś widnieje tylko na papierze. Gdzie leży problem? Strefa miałaby działać nie tylko przy drogach zarządzanych przez miasto, ale również przy tych podlegających powiatowi. I tu ponoć miasto napotyka opór. – Od początku kadencji nie uzyskaliśmy odpowiedzi i zgody na wprowadzenie płatnych stref parkowania na drogach powiatowych, a bez nich ten cały projekt traci sens… – mówił nam w lipcu Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. 

Tymczasem władze starostwa powiatowego postanowiły poprosić mieszkańców o wyrażenie opinii na temat strefy. – Chcemy poznać opinię mieszkańców i w tym celu przygotowaliśmy ankiety. Dlatego też będziemy spotykać się z mieszkańcami, prezentować wyniki ankiet i dyskutować o znalezieniu najlepszego rozwiązania. Chodzi nam o to czego do tej pory brakowało – o dyskusję na ten temat – mówi Maksym Gołoś, starosta pruszkowski. – Jeśli większość mieszkańców będzie przeciwna pomysłowi płatnych stref parkowania i nie zostanie wypracowane rozwiązanie bardziej akceptowalne dla mieszkańców to nie wyrazimy zgody ich uruchomienie – zaznacza Gołoś.

Starostwo powiatowe wraz z fundacją UpStarter przygotowało specjalne ankiety dla mieszkańców. Ankiety będą dostępne na stronie starostwa oraz na portalu WPR24.pl. W kolejnym numerze „Gazety Wpr” zamieszczona zostanie ankieta w formie papierowej, druki ankiet będą również dostępne w starostwie. Zbieranie opinii potrwa trzy tygodnie – od 6 do 27 października. – Jeśli będzie taka potrzeba wydłużymy ten termin – przyznaje Maksym Gołoś. 

– Jest bardzo wiele pomysłów, zarówno za i przeciw. Chcemy to jasno ludziom przedstawić. Jeśli nie będzie jednoznacznego kierunku to będziemy starali się przekonać Miasto Pruszków do znalezienia wspólnie bardziej kompromisowego rozwiązania. Co ciekawe pomysły warte rozważenia zgłaszają już sami mieszkańcy. Strefa musi być akceptowana przez większość z nich i to rozwiązanie musi przynieść pozytywne efekty – mówi nam starosta.
 
Po zapoznaniu się z opiniami mieszkańców, na początku listopada zostaną zorganizowane warsztaty, gdzie zarządcy dróg wraz ze specjalistami zapoznają się z wynikami ankiet i na ich podstawie zaproponują rozwiązania możliwe do wdrożenia. Prezentacja wyników całego projektu oraz wypracowanych rozwiązań mieszkańcom zaplanowano na połowę listopada. O dokładnych terminach będziemy informować na łamach naszych mediów. 

Ankietę można wypełnić tu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.