O Godzinie „W” zawyją syreny

Region

Dziś obchodzimy 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W hołdzie poległym o godzinie 17.00 zawyją syreny w całej Polsce, nie inaczej będzie w naszym regionie.

1 sierpnia 1944 r. to data, którą powinien znać każdy. Równo o godz. 17.00 do obrony stolicy ruszyły oddziały Armii Krajowej. Były to 63 dni morderczej walki. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze niestety poniosły klęskę. Statystki są bezlitosne – 16 tys. zabitych żołnierzy, 20 tys. rannych, 15 tys. wziętych do niewoli. To nie wszystko… W wyniku masakr jakie urządzały oddziały niemieckie zginęło około 200 tys. ludności cywilnej.

Dla uczczenia pamięci tych wydarzeń i szacunku dla poległych Powstańców o Godzinie „W” zawyją syreny, które będą emitowały sygnał ciągły przez dokładnie jedną minutę. Piesi, samochody i niektóre pojazdy komunikacji miejskiej staną w miejscu aby oddać hołd bohaterom.

Włodarze wielu miejscowości złożą kwiaty przy powstańczych pomnikach. Godzina 17.00 to także początek wielu uroczystości. W Pruszkowie odbędą się one na terenie elektrowni przy ul. Waryńskiego pod tablicą upamiętniającą epizod powstańczy, a w Grodzisku Mazowieckim przed Pomnikiem Wolności na grodziskim deptaku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.