O godzinie „W” zawyją syreny!

Region

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Punktualnie o godz. 17.00 w Warszawie, jak i w naszym regionie zawyją syreny. Na kilka chwili wszyscy zastygną w bezruchu. Tak uczcimy pamięć o powstańcach, bohaterach tragicznych sierpniowych wydarzeń. Przypominamy również o obchodach, które odbędą się w każdej z okolicznych gmin.

Na rozkaz Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” 1 sierpnia o godz. 17.00 wybuchła największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 63 dni heroicznej i osamotnionej walki o wolność, o wyzwolenie stolicy Polski z rąk brutalnych okupantów. Liczby mówią same za siebie – poległo ok. 16-18 tys. powstańców, 25 tys. zostało rannych, 15 tys. wzięto do niewoli, w wyniku działań zbrojnych Niemców zginęło tez ok. 200 tys. cywilnej ludności. Krótko mówiąc: Powstanie Warszawskie. 

Do walki przystąpiło od 40 do 50 tys. żołnierzy AK, ale tylko co czwarty mógł rozpocząć ją z bronią w rękach. Pomoc miała nadejść ze strony USA i Wielkiej Brytanii, w efekcie była tak ograniczona, że nie wpłynęła w żaden sposób na sytuację w Warszawie. Kapitulacja nastąpiła 2 października 1944 r. 

Dziś tak jak potrafimy oddajemy hołd bohaterom. O godz. 17.00 usłszymy głośne wycie syren. O obchodach jakie zorganizowano na terenie powiatów pruszkowskiego i grodziskiego przeczytacie tutaj. 

 

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.