Nowy wóz w miejsce Stara

Brwinów

Strażacy ochotnicy z Biskupic otrzymali nowy wóz strażacki, który zastąpi wysłużonego Stara z 1984 roku.

Lśniące i dobrze wyposażone Volvo kosztowało prawie 770 tys zł. Ponad połowę pieniędzy na zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego wyłożyła gmina. – Gmina Brwinów przeznaczyła na ten cel 439 980,00 zł. Udało się też pozyskać dwie dotacje: ze środków samorządu województwa mazowieckiego 130 tys. zł oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 200 tys. zł – informuje brwinowski magistrat.

Tyle jeśli chodzi o liczby. Dużo ciekawsze jest to, jak wóz usprawni pracę strażaków. A w porównaniu ponad 30-letnim Starem na pewno będzie to spora zmiana na lepsze. – Ochotnicza Straż Pożarna w Biskupicach wprowadziła do pododdziału bojowego swojej jednostki fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy, zbudowany w 2018 roku na podwoziu samochodu Volvo z napędem uterenowionym 4×4 – opisuje Krzysztof Newen, komendant gminny OSP. – Ten nowoczesny samochód specjalny o długości 8 metrów, szerokości 2,5 metra i wysokości 3,34 metra jest wyposażony w zbiornik wodny o pojemności 3 000 litrów oraz zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 300 litrów.  Posiada wyciągarkę o napędzie elektrycznym i sile uciągu 9 ton z liną o długości 28 m wychodzącą z przodu pojazdu. W tylnej części dachu zamontowane jest działko wodno-pianowe wykonane ze stali nierdzewnej o wydajności 1600 m. sześć na minutę oraz autopompa dwuzakresowa o wydajności 2800 litrów na minutę – dodaje.

Wóz wyposażony jest także w nadciśnieniowe aparaty ochrony dróg oddechowych, sprzęt łączności tj. radiostację przewoźną i dwie radiostacje przenośne, agregat prądotwórczy, motopompę pływającą i szlamową, sprzęt ratownictwa technicznego, drobny sprzęt pożarniczy, węże pożarnicze, prądownice wodne i pianowe, rozdzielacze i zbieracz, piły spalinowe do drewna oraz betonu i stali. – W samochodzie również znalazło się miejsce na sprzęt do ratownictwa medycznego: torba medyczna PSP R 1, nosze typu deska oraz szyny do usztywniania kończyn – wylicza komendant.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.