Nowy sprzęt do pomiarów szkodliwych pyłów

Pruszków

Pruszkowska straż miejska zakupiła urządzenia do pomiarów szkodliwych pyłów, składających się na smog. Dzięki nowej technologii funkcjonariusze będą mogli zbadać jakie zanieczyszczenia wydobywają się z kominów poszczególnych domostw.

2 lutego w Urzędzie Miasta w Pruszkowie odbyło się szkolenie funkcjonariuszy straży miejskiej w zakresie stosowania w praktyce urządzeń do mierzenia przekroczeń zanieczyszczenia powietrza w związku ze spalaniem niewłaściwego paliwa stałego w piecach. Zaprezentowano też zakupione urządzenia kontrolno-pomiarowe. Wszystko po to aby poprawić jakość powietrze, którym przecież stale oddychamy.

– Wszystkie działania podejmowane przez urząd w ramach różnych programów niskoemisyjnych zmierzają do tego, by jakość powietrza była coraz lepsza. Niedawno przekazywaliśmy urządzenia do poprawy jakości powietrza we wszystkich przedszkolach i szkołach podstawowych w Pruszkowie. Te urządzenia już tam funkcjonują i zdają egzamin. Bardzo istotnym działaniem, które prowadzimy to dofinansowanie do wymiany pieców starych i nieekonomicznych. Tych pieców wymieniliśmy w ubiegłym roku około pięćdziesięciu – mówił podczas spotkania prezydent Pruszkowa Jan Starzyński.

Jak urządzenia będą wykorzystywać strażnicy? Oczywiście do badania jakości powietrza. Na przykład gdy zajdzie podejrzenie, ze jeden z sąsiadów spala odpady wystarczy zawiadomić straż miejską. Wówczas funkcjonariusze podczas kontroli będą wykonywać pomiary nowymi urządzeniami. – Jeżeli strażnicy zauważą, że w danym rejonie naszego miasta normy są przekroczone, będą śledzić co jest przyczyną. Oznacza to wejścia do gospodarstw domowych i firm. Jeżeli zdarzy się, że ktoś spala odpady to odbyte kontrole i pomiary będą dowodem w sprawie – powiedział nam Włodzimierz Majchrzak, komendant Straży Miejskiej w Pruszkowie.

Dowiedzieliśmy się też, że w niedalekiej przyszłości mieszkańcy poznają dokładne dane o jakości powietrza. Na stronie internetowej urzędu i straży miejskiej dostępne będą raporty. Pomiary byłyby dokonywane w danych miejscach miasta, o konkretnej godzinie.

Na początek do strażników trafią trzy urządzenia o łącznej wartości około 90 tys. zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.