Nowi Honorowi Obywatele Pruszkowa

Pruszków

Podczas ostatniej, wrześniowej sesji rady miasta, podjęto uchwałę o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Pruszkowa Irenie Horban, Zdzisławowi Zaborskiemu i Tadeuszowi Jakubowskiemu.

Tytułem Honorowego Obywatela zwyczajowo wyróżnia się osoby zasłużone dla miasta, takie, których wkład w rozwój lokalnej społeczności był i jest znaczący. Do tego grona bez wątpienia należy troje nowych Honorowych Obywateli.

Irena Horban urodziła się 16 kwietnia 1926 r. w Pruszkowie. Jej ojciec, Władysław Szymański był kierownikiem fabryki „Sommer i Nower”, w której produkowano ultramarynę. W 1939 r. Irena Horban zdała do gimnazjum im. Tomasza Zana. Do tej placówki powróciła po studiach, aby podjąć tam pracę. Przez lata związana nie tylko z oświatą. Przez dwie kadencję pełniła mandat radnej. Za swoją działalność otrzymała Medal Pro Memoria, a w 2017 r. status kombatanta oraz Krzyż Wolności i Solidarności. Aktywnie działa w Pruszkowskim Towarzystwie Muzycznym. Od 2001 r. pełni funkcję prezesa Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego. Odznaczona wieloma tytułami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zdzisław Zaborski to rodowity mieszkaniec Pruszkowa. Urodził się tu 5 lutego 1925 r. Maturę zdał w trakcie wojny, a po odbyciu szkolenia wojskowego dołączył do Armii Krajowej. W 1943 r. aresztowany, trafił do Zaborowa, a potem na „Pawiak”. Po zwolnieniu z więzienia nadal walczył. Rozpoczął Powstanie Warszawskie na pruszkowskiej Ostoi. Po wojnie skończył prestiżowe studnia techniczne. Podtrzymując pamięć o wydarzeniach wojennych, przez 20 lat spisywał relacje żołnierzy Rejonu Helenów. Przez lata walczył o utworzenie na terenie Pruszkowa muzeum pamięci obozu przejściowego Durchgangslager 121. Autor książki „Tędy przeszła Warszawa”.

Harcerz, Zaniak, architekt – to krótka charakterystyka Tadeusza Huberta Jakubowskiego. Urodzony w 1931 r. w Pruszkowie, aresztowany w 1953 i więziony do 1955 r. Na swoim koncie ma wiele książek m.in. „Znakiem tego skażony”, „Pruszków dawno temu” oraz album „Pruszków piórkiem i piórem”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kronikarz dziejów miasta.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.