Nowe prawa dla rowerzystów

Region

Lepsze zasady poruszania się po rondach, na skrzyżowaniach, ulicach, a nawet chodnikach – takie zmiany przewiduje nowela, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Nowelizacja ustawy wprowadza szereg udogodnień dla cyklistów. Wśród zmian znalazł się zapis dotyczący tzw. śluzy dla rowerów, czyli części pasa ruchu między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem. Śluza pozawala rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania i ułatwia skręcanie. Po zmianie świateł cykliści mogą szybciej ruszyć i są też lepiej widoczni dla kierowców.

Jednak nie są to jedyne zmiany. Nowela umożliwia jazdę rowerzystów obok siebie, np. gdy rodzic asekuruje dziecko. Pozawala również na korzystanie z chodnika, który ma minimum 2 metry szerokości w trakcie złej pogody lub gdy ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h. Dodatkowo rowerzyści mogą wyprzedzać wolno jadące pojazdy z prawej strony.

Ustawa umożliwia rowerzystom, motorowerzystom i motocyklistom korzystać ze środkowej części pasa na rondzie, a nie tylko skrajnej prawej. Dzięki temu kierujący jednośladami łatwiej zmienią kierunek jazdy. Jednocześnie zmniejsza się ryzyko wymuszenia na jadącym prosto rowerzyście pierwszeństwa przez pojazd, który zmienia pas, by zjechać z ronda. Nowela znosi zapis nakazujący rowerzyście jadącemu prosto ścieżką rowerową ustąpienie pierwszeństwa samochodowi, który skręca z drogi poprzecznej.

Regulacja wprowadza również nowe definicje roweru i wózka rowerowego. Oznacza to, że na ścieżkach rowerowych mogą poruszać pojazdy nieprzekraczające 90 centymetrów szerokości, czyli rowery, wózki rowerowe a nawet jednoosobowe ryksze.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.