Nowe znaki uchronią zwierzęta?

Podkowa Leśna

Choć w świetle prawa nie mają takiej wartości jak znaki drogowe, to nie warto ich lekceważyć. W Podkowie Leśnej pojawiły się znaki informacyjne, które mają ostrzegać kierowców o obecności różnych zwierząt.

Drogowe znaki ostrzegawcze, jak sama nazwa wskazuje, ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Jednocześnie dają do zrozumienia, że w danym miejscu kierowca musi zachować szczególną ostrożność. W Polsce mamy dwa podstawowe, które uprzedzają o możliwości napotkania na drodze zwierząt: pierwszy to A-18a „zwierzęta gospodarskie”, a drugi A-18b „zwierzęta dzikie”.

Podkowa Leśna postanowiła zwiększyć arsenał znaków informujących o występowaniu „leśnych mieszkańców”. Na terenie miasta-ogrodu można spotkać m.in. pawie, wiewiórki, jeże, dziki i kaczki. – Tych znaków nie ma w kodeksie drogowym, więc mają charakter jedynie informacyjny. To jest typowa akcja społeczno-edukacyjna, która ma na celu uświadomienie problemu, jakim jest rozjeżdżanie tych biednych zwierząt – mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Czy dane zwierzęta występują tylko w miejscach gdzie ustawiono znaki? – Trudno aby zwierzę idealnie dopasowało się do miejsc gdzie je ustawiliśmy. Znaki są głównie dla kierowców, a ich rozmieszczenie jest orientacyjne. Przykładowo wiewiórki często przebiegają przez jezdnie. Chodzi o to aby zmotoryzowani po dostrzeżeniu takiego znaku zdejmowali oni nogę z gazu – wyjaśnia Tusiński.

Na terenie Podkowy Leśnej pojawiło się 10 nowych znaków informujących o wiewiórkach – ul. Brwinowska i Bukowa oraz skrzyżowanie ul. Bluszczowej, Kwiatowej i Parkowej, pawiach – ul. Akacjowa, Jeżach – ul. Myśliwska, Wrzosowa i Parkowa, dzikach – „krzyżówka” ul. Sienkiewicza z Mickiewicza oraz ul. Jelenia, kaczkach– ul. Lilpopa. Znaki wraz z montażem zostały pozyskanie nieodpłatnie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.