Nowe składy dla KM

Uncategorized

Koleje Mazowieckie mają szeroko zakrojone plany taborowe. W ciągu najbliższych lat spółka chce kupić aż 71 nowych pociągów. Przetarg na sześć składów zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

Nie tylko kolejarze z PKP PLK zabrali się za unowocześnienia. Zarządca infrastruktury kolejowej szykuje się do remontów linii kolejowych, w tym również tych w naszym regionie (linia 447 Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki). W tym czasie plany modernizacji przygotowują również przewoźnicy, w tym Koleje Mazowieckie.

Jeszcze kilka lat temu w parku taborowym KM można było znaleźć w większości przestarzałe składy, które często ulegały awariom. Dziś Koleje Mazowieckie dysponują nowoczesnymi pociągami wyprodukowanymi przez polskich i zagranicznych producentów. Stare składy albo zostały wycofane albo przeszły lub przechodzą remonty. Obecnie KM modernizuje 39 składów EN57. Pierwsze pociągi już zostały wysłane na modernizacje, ostatni ma przejść naprawę do końca maja 2017 r.

To jednak nie koniec. Koleje Mazowieckie podczas Konferencji Europejskiego Forum Taborowego poinformowały, że to nie koniec inwestycji w tabor. Naczelnik wydziału napraw i utrzymania KM Piotr Madej podkreślał, że spółka chce niebawem ogłosić przetarg na dostawę sześciu nowych pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Gotowe składy miałyby pojawić się w lokomotywowni KM już w listopadzie 2017 r.

To jednak nie koniec kolejnych dziesięć EZT-ów ma zostać kupionych do obsługi tras na południu województwa. Mowa tu o dwuczłonowych składach. Te do KM miałyby trafić do końca marca 2018 r. Koszt zamówienia? Dziś szacunkowo mówi się o kwocie prawie 218 mln zł.

W dalszej perspektywie przewoźnik planuje zakup aż 55 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Jest to związane z planami wycofania z torowisk najstarszych pojazdów EN57. Co ciekawe, jeśli przetarg faktycznie zostanie ogłoszony, to będzie on jednym z największych postępowań na zakup taboru jaki ogłoszono w Polsce. Jego szacunkowa wartość wynosi bagatela 2 mld zł. To przebije nawet zamówienie ogłoszone na dostawę 20 składów Pendolino. KM planują ogłosić przetarg na dostawę 55 nowych składów w 2019 r. Finał dostaw przewidziany jest na listopad 2022 r.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.