Nowa sygnalizacja tamuje ruch?

Pruszków

Pod koniec stycznia na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 719 z ul. Brzozową uruchomiono sygnalizację świetlna. Kierowcy uważają, że takie rozwiązanie tamuje ruch.

Od wielu lat kierowcy domagali się ustawienia sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Grodziskiej (dw 719) i Brzozowej, która prowadzi do Komorowa. Powód. Skręt w lewo czy to z 719 w ul. Brzozową, czy to z Brzozowej w 719 wiązał się z bardzo długim czekaniem i blokowaniem pasa ruchu. Nie pomógł tu nawet wydzielony na ul. Grodziskiej pas do skrętu w lewo. Samochody oczekujące na możliwość wykonania manewru nie mieściły się na pasie i blokowały tych kierowców, którzy chcieli jechać prosto.

W końcu władze starostwa powiatowego wyszły z inicjatywą stworzenia na wspomnianym skrzyżowaniu sygnalizacji świetlnej. Pomogły im w tym władze Pruszkowa i gminy Michałowice. Samorządy stworzyły projekt oraz sfinansowały budowę sygnalizatorów. Zgodę na ustawienie sygnalizatorów wyraził marszałek województwa Adam Struzik, pod którego podlega dw 719.

Początkowo urządzenia na skrzyżowaniu Grodziskiej i Brzozowej nie działały w pełnym cyklu. – W celu przyzwyczajenia kierowców do sygnalizacji świetlnej w tym miejscu oraz faktu, że wprowadzenie nowej organizacji ruchu na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej wymaga zatwierdzenia jej przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, pozostawiono żółte pulsujące światło – mówiła nam a połowie stycznia Agnieszka Kuruliszwili, rzeczniczka pruszkowskiego starostwa.

Sygnalizacja na skrzyżowaniu zaczęła działać pod koniec stycznia i… pojawiły się problemy. Tym razem narzekają kierowcy, którzy Grodziską chcą jechać prosto. – Czy jest możliwe wydłużenie zielonego światła na nowo otwartym skrzyżowaniu drogi 719 z ul Brzozową? Aktualnie rano od strony Grodziska tworzy się korek aż od Kań do nowych świateł. Można zaobserwować, że z ul. Brzozowej włączają się dwa, trzy auta lub wcale, więc „poranne zielone” dla Brzozowej można skrócić usprawniając tym ruch – napisał w pytaniach do starosty pan Piotr.

Okazuje się jednak, że na zmianę cyklu świateł kierowcy nie mają co liczyć. – Informuję, że projekt stałej organizacji ruchu wraz z programem sygnalizacji świetlnej został zatwierdzony przez marszałka województwa mazowieckiego. W szczycie porannym sygnał zielony dla pojazdów poruszających się ulicą Grodziską trwa 83 sekundy, natomiast dla ulicy Brzozowej jest to tylko 8 sekund – czytamy w odpowiedzi.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.