Nocna pomoc w nowych lokalizacjach

Pruszków

Trzy punkty Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej oraz dodatkowa karetka dla regionu – to zmiany, które podnoszą bezpieczeństwo medyczne.

Październik przyniósł wiele zmian w służbie zdrowia w naszym regionie. Od 1 października w pruszkowskiej bazie pogotowia stacjonuje dodatkowa 12-godzinna karetka. O dodatkowy zespół przez wiele miesięcy walczyli sami ratownicy medyczni. Falck Medycyna, który odpowiada za ratownictwo medyczne w naszym regionie nie mógł samodzielne zwiększyć liczby zespołów, bowiem to ile karetek pracuje na danym obszarze regulują zapisy Planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Ten w ostatnim czasie został zaktualizowany i do Pruszkowa trafiła dodatkowa 12-godzinna karetka. 

Dodatkowy zespół będzie dużym odciążeniem dla ratowników. Niewiele osób wie, że na Pruszków i Piastów przypadały do tej pory tylko dwie karetki (kolejne stacjonują m.in. w Otrębusach i Raszynie). Jedna to zespół „P” złożony z ratowników, druga to „S”, mająca w swym składzie lekarza. Pozostałe stacjonują w okolicznych miejscowoś- ciach, w tym m.in. w Otrębusach czy Raszynie i mogą służyć wsparciem tylko wtedy, gdy nie mają pilnych wezwań na własnym terenie. – Długo walczyliśmy o dodatkową karetkę dla tego regionu. Gdy Falck przejmował ratownictwo medyczne w Pruszkowie przy aneksowaniu umowy zabrano nam ten zespół. Teraz został przywrócony z czego bardzo się cieszymy, bo chodzi tu o bezpieczeństwo mieszkańców – zaznacza Wojciech Diadia, kierownik pruszkowskiego pogotowia. 

To nie jedyna zmiana. Od połowy września Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska zmieniła lokalizację. Zmiany wynikają z prac prowadzonych w Szpitalu na Wrzesinie. Chodzi tu o roboty modernizacyjno-remontowe w głównym budynku lecznicy. Na czas prac, czyli od 18 września br. do 31 marca 2018 r. Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska została przeniesiona na ul. Andrzeja 23, gdzie znajduje się również przychodnia specjalistyczna. 
Od 1 października uruchomiono punkty Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej w dawnym Szpitalu Kolejowym oraz w przychodni „Piastun” w Piastowie. Te dwa nowe punkty to duże udogodnienie dla mieszkańców powiatu pruszkowskiego, którzy nie muszą już jechać po pomoc lekarską „na Wrzesin”.

Przypominamy, że lekarz dyżurujący w NiŚPL udziela porad z zakresu podstawowej opieki medycznej. W dni powszednie dyżur trwa od godz. 18.00 do godz. 8.00 następnego dnia. W weekendy NiŚPL czeka na pacjentów od piątku od godz 18.00 do poniedziałku do godz. 8.00. Należy pamiętać, że w Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej pracują dwa zespoły lekarsko-pielęgniarskie. Jeden pracuje stacjonarnie, a drugi w razie konieczności będzie pracował wyjazdowo.

Jeśli nagle poczuliśmy się gorzej, zabolał nas brzuch, zabrakło leków na receptę, lub od kilku dni chorujemy i potrzebujemy konsultacji z lekarzem – powinniśmy udać się właśnie na Nocną i Świąteczną Pomoc Lekarską. Karetkę powinniśmy wzywać tylko w nagłych przypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.