Niezwykłe zdjęcia znalezione w Milanówku

Region

Około 200 zdjęć z początku XX wieku ujrzało światło dzienne. Fotografie przedstawiają Warszawę i Milanówek.

Pierwszą osobą, która zobaczyła niezwykłość zdjęć, był Mariusz Koszuta, członek Towarzystwa Przyjaciół Milanówka. Otrzymał je w zamkniętym starym pudełku od Ewy Mickiewicz, wnuczki słynnego rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego i szefowej fundacji jego imienia.

Wyjątkowość tych zdjęć stanowi to, co przedstawiają. Niektóre z nich pokazują budującą się dopiero Willę Waleria w Milanówku, inne przedstawiają Warszawę – Ogród Saski, Park Ujazdowski, pl. Teatralny czy skrzyżowanie Trębackiej i Wierzbowej z kamienicami, które już nie istnieją (patrz zdjęcie poniżej).

Odkryte zdjęcia są również niesamowite, ponieważ zostały wykonane w wersji trójwymiarowej na szklanych płytkach. W takiej formie można je oglądać w specjalnie wydanym albumie „Spacer z Walerią po Letnisku Milanówek”. – Są do niego dołączone okulary do widoków trójwymiarowych – powiedział nam Mariusz Koszuta z Towarzystwa Przyjaciół Milanówka.

Album można kupić w milanowskich księgarniach lub w księgarni im. Bolesława Prusa przy Krakowskim Przedmieściu 7 w Warszawie. Wydanie jest dostępne także przez internet, na stronie spacerzwaleria.pl.

Wkrótce zdjęcia będzie można zobaczyć w warszawskim fotoplastikonie. – 22 lipca każdy chętny zobaczy fotografie Warszawy, a miesiąc później Milanówka – zdradził Koszuta.

Na zdjęciach często uwieczniona jest Waleria Morozowicz. Stąd sądzi się, że ich autorem jest jej mąż Rufin. Pan Morozowicz był znanym aktorem teatralnym przełomu wieków, a Waleria artystką w operetce. Morozowiczowie wybudowali willę w Milanówku, którą nazwali imieniem pani domu. Ich prawnuczką jest Ewa Mickiewicz.


Jedno z odkrytych zdjęć. Przedstawia skrzyżowanie Trębackiej i Wierzbowej w Warszawie z początku lat 20.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.