Niezadowoleni z mniejszych mieszkań

Grodzisk Maz.

Budowa dwóch bloków komunalnych przy ul. Traugutta w Grodzisku Mazowieckim powoli wchodzi w finałową fazę. Mieszkania są już rozdzielone, ale nowi lokatorzy nie są do końca zadowoleni. Dlaczego?

Budownictwo komunalne i socjalne w Grodzisku Mazowieckim jest priorytetem dla miejscowych władz. Dzięki inwestycjom w nowe lokale gmina będzie mogła przesiedlić mieszkańców ze zniszczonych kamienic. To pozwoli na rozebranie zrujnowanych budynków.

Niebawem do użytku oddane zostaną dwa bloki przy ul. Traugutta. 60 mieszkań, choć jeszcze niegotowych, ma już swoich lokatorów. Lokale zostały rozdzielone, ale nie każdy jest zadowolony z przydziału. Wszystko rozchodzi się o metraż nowych mieszkań (około 40 m kw.) oraz o ich typ. – Faktycznie dostaliśmy nowe mieszkania. Ale one wcale nie są komunalne. W lokalu komunalnym mieszkam obecnie. Z urzędu otrzymaliśmy pisma z wypowiedzeniem najmu mieszkania. Mamy też nowe umowy, ale nie na lokal komunalny, tylko na socjalny – mówi jedna z przyszłych lokatorek budynku przy ul. Trauguttta, która prosi o anonimowość. – Cieszę się z nowego mieszkania, tylko że będzie ono znacznie mniejsze niż to, w którym dziś mieszkam. W lokalu komunalnym pokój przypadający na osobę nie może być mniejszy niż 10 m kw. W lokalu socjalnym to już tylko 5 m kw. Dlaczego gmina robi takie rzeczy, że zmusza nas do przyjęcia mniejszych mieszkań, skoro należą nam się takie same – dodaje. 

Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego zapytany o całą sytuację nie krył oburzenia. – Dajemy tym ludziom przepiękne mieszkania. Ze wszystkimi wygodami, mediami, wyłożonymi podłogami. Faktycznie są przypadki, że przydzielone lokale są mniejsze, ale standard jest znacznie wyższy – mówi nam burmistrz. – Dziś wiele osób zwyczajnie mieszka w slamsach, gdzie toalety są na korytarzach. Jeśli komuś tak strasznie przeszkadza lokal w wyższym standardzie, ale o nieco mniejszym metrażu to zapraszam do mnie do gabinetu. Przydzielę mieszkanie o większym metrażu i takim samym standardzie w jakim mieszkają dziś: bez ciepłej wody i toalety – dodaje.
 
Benedykciński podkreśla, że gmina nie jest deweloperem, który buduje i urządza mieszkania pod klucz. – Żeby kupić mieszkanie o powierzchni 60 m kw. trzeba wyłożyć 300 tys. zł. My nie będziemy rozdawać takich mieszkań, bo pokrzywdzeni byliby ci, którzy takie mieszkania kupują i spłacają sami. Lokale komunalne i socjalne to rozwiązanie dla tych, którzy nie są w stanie wziąć kredytu. Kłopot w tym, że niektórzy nie doceniają tej pomocy i narzekają – ucina grodziski włodarz.

Przepisy regulują jedynie przydział lokali socjalnych. Zgodnie z prawem pomieszczenie przypadające na jedną osobę nie może być mniejsze niż 5 m kw. Jeśli gospodarstwo domowe jest jednoosobowe, to pomieszczenie nie może być mniejsze niż 10 m kw. Kwestia zasad przydziału lokalu komunalnego nie jest unormowana odgórnie. Każda gmina samodzielnie tworzy i uchwala regulamin przyznawania mieszkań komunalnych.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.