Niewystarczająca ilość ulicznych koszy?

Pruszków

W Pruszkowie zewsząd słychać głosy niezadowolenia, że na ulicach brakuje śmietników. Mieszkańcy twierdzą, że chcą dbać o czystość w mieście lecz nie zawsze jest to możliwe. Sprawdzamy jak jest naprawdę.

Kto nie chce mieszkać w mieście, w którym ulice są czyste i zadbane, a trawniki i parki wolne od odpadów – papierków i plastikowych butelek? To idealna wizja świata, który nas otacza. A nawet w najlepszym przypadku znajdą się wyjątki od reguły, czyli osoby, które nie zamierzają trzymać się ustalonych zasad. Chodzi o to, że nie wszyscy pruszkowianie są zadowoleni z ulic, a raczej z ich czystości. Każdy kij ma dwa końce i wina nigdy nie leży po jednej stronie, lecz postanowiliśmy sprawdzić w czym leży problem.

Pruszków to już miasto, które liczy 60 tys. mieszkańców. Ile znajduje się w nim koszy ulicznych? – W chwili obecnej na ulicach i w parkach  znajdują się 454 kosze na odpady, które opróżniane są codziennie przez firmy zajmujące się  porządkami na terenach miejskich – mówi Krystyna Kozik z Urzędu Miejskiego w Pruszkowie. 

Zatem można pokusić się o stwierdzenie, że w Pruszkowie jest deficyt „śmietników”. Jednak miasto nie wszędzie może postawić taki kosz, co wynika z wielu przepisów. – Zgodnie ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity  Dz. U. z 2016 r poz. 250) utrzymanie czystości na poszczególnych nieruchomościach w tym także na  drogach należy do obowiązków ich właścicieli. Kosze na terenach osiedli mieszkaniowych powinny być ustawione przez  ich zarządców – zaznacza Kozik.

A jak powszechnie wiadomo na terenie miasta występują drogi  wojewódzkie, powiatowe, miejskie oraz osiedlowe – to dodatkowo nie ułatwia sprawy. Bo żeby zgłosić potrzebę zamontowania kosza trzeba wiedzieć kto zarządza daną ulicą. Jak dowiedzieliśmy się w pruszkowskim urzędzie, kosze na terenach miejskich zgodnie z zapisami regulaminu o utrzymaniu czystości i porządku ustawiane są w parkach i  na ulicach o dużym natężeniu ruchu.

W ubiegłym roku zakupiono 20 przyulicznych śmietników, jakie są plany na przyszłość? – Pod koniec roku planujemy zakup kolejnych 20-30 koszy ulicznych – ucina Kozik. 

Warto również pamiętać, że do takich koszy można wrzucać psie odchody, o czym wielu mieszkańców najwyraźniej zapomina.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.