Niespodzianka nabiera rumieńców

Grodzisk Maz.

Jeden z najpiękniejszych zabytkowych budynków w okolicy odzyskuje dawny blask. Mowa o willi Niespodziance mieszczącej się w Grodzisku Mazowieckim. Jej biała elewacja i elementy wykończenia wprawiają w zachwyt.

Jeszcze do niedawna ta zabytkowa willa stała jakby zapomniana. Na działce przy ul. Kościuszki 12 otaczała ją dziko rosnącą zieleń, a budynek wystawiony na działalność czynników atmosferycznych powoli niszczał. Aż do końca 2015 r. gdy grodziski magistrat zajął się uporządkowaniem terenu. Nieco później w styczniu 2016 r. budynek Niespodzianki fachowo zabezpieczono, i tak czekał kolejny rok na rozpoczęcie rewaloryzacji.

Obecnie efekty widać już „gołym okiem”. Biała elewacja, drewniane elementy ozdobne w kolorze jasnobrązowym, metalowe balustrady o ciekawym wzornictwie, szara dachówka – przechodząc ul. Kościuszki trudno tego wszystkiego nie zauważyć. Krótko mówiąc grodziski zabytek promienieje. W pochlebnych słowach wypowiadali się na jego temat też mieszkańcy. – Jeśli mam być szczera, to nawet nie wiedziałam, że z takiego brzydkiego kaczątka może powstać taki ładny budyneczek. Stał tu odkąd pamiętam, jednak dobrego wrażenia nie robił, wręcz odwrotnie… Teraz cofam te słowa (śmiech) – powiedziała nam pierwsza napotkana mieszkanka Gro
dziska Mazowieckiego.

Według harmonogramu prac budowlanych Niespodzianka zostanie oddana do użytkowania w marcu przyszłego roku, jednak gros robót będzie wykonana jeszcze w tym roku. Kilka miesięcy wcześniej burmistrz miasta na łamach naszej Gazety WPR, a także portalu WPR24.pl zapowiadał, że w noc sylwestrową chętnie udzieli młodej parze ślubu. Czy pomysł jest aktualny? – Cała rewaloryzacja przebiega zgodnie z planem. Generalnie przygotowujemy się do uruchomienia Niespodzianki przed świętami Wielkiej Nocy, i rzeczywiście rzuciłem takie hasło, że udzielę ślubu w noc sylwestrową, ale do tej pory nikt się nie zgłosił. Więc zachęcam! Do końca roku zdążymy tyle zrobić, że ślubu udzielę – zapewnia Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

I właśnie ta zabytkowa willa ma być miejscem, w którym będą udzielane śluby. Ale nie tylko. Miasto chce organizować tam wystawy prac lokalnych artystów, głównie dzieł prezentujących Grodzisk. Niespodzianka przyjmować ma również utalentowaną młodzież, która interesuje się m.in. rzeźbiarstwem.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.