Niespodzianka na 2. miejscu

Grodzisk Maz.

W plebiscycie „Modernizacja Roku 2017” Willa Niespodzianka znajdująca się w Grodzisku Mazowieckim zajęła 2. miejsce.

Niewątpliwie to jeden z ciekawszych budynków na mapie naszego regionu. Choć jeszcze nie tak dawno stał zapomniany, dziś prezentuje się znakomicie. Niespodziankę zgłoszono do konkursu „Modernizacja Roku 2017”, którego celem jest wybranie takich budynków, które w danym roku wyróżniają się szczególnymi walorami. Plebiscyt podzielono na kategorie. Grodziska willa znalazła się w kategorii zabytki.

Willa uzyskała dokładnie 3910 głosów, co pozwoliło jej na zdobycie 2. lokaty w kategorii zabytki. Wyprzedził ją budynek Nadleśnictwa w Koszęcinie który uzyskał 6510 głosów.

Grodziski zabytek powstał w 1903 r. To typ podmiejskiej architektury o cechach eklektycznych z wyraźnym secesyjnym detalem, wyróżniając się wśród lokalnych obiektów z tego okresu. Sprawia wrażenie skrzyżowania tradycyjnej willi włoskiej z romantycznym pałacykiem z wieżą, zdobnym w motywy modnej wówczas secesji, pojawiających się w fantazyjnie powyginanych balustradach balkonowych.

Powstała jako dom letniskowy otoczony ozdobnym ogrodzeniem z neogotycką bramą i furtką. W części parterowy, w części piętrowy z okrągłą wieżyczką zwieńczoną iglicowym dachem wspartym na ozdobnych konsolkach. W wieży znajdował się zbiornik z wodą, która grawitacyjnie spływała do kranów. Teren otoczony był ogrodzeniem z neogotycką bramą. Ponadlokalnym walorem budynku jest nazwisko projektanta, a jednocześnie gospodarza willi Józefa Moszyńskiego, znanego architekta, który nadał nazwę willi – „Niespodzianka”.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.