Nie będzie rekonstrukcji bitwy

Region

Bez popisów kawalerzystów, manewrów piechoty i huku armat przebiegną tegoroczne obchody rocznicy bitwy pod Raszynem.

W pamięci mieszkańców gminy jest jeszcze inscenizacja bitwy sprzed dwóch lat, kiedy obchodzono 200. rocznicę zwycięskiego starcia wojsk Księstwa Warszawskiego i saskich z armią austriacką podczas wojen napoleońskich (19 kwietnia 1809 r.). Zastępca wójta gminy Raszyn Mirosław Chmielewski również wspomina to wydarzenie. – Wówczas obchodziliśmy okrągłą rocznicę bitwy raszyńskiej. Dlatego obchody były huczne. W tym roku nie będzie inscenizacji w wykonaniu grup historycznych, zorganizowanej przez nasz samorząd. W budżecie nie przewidziano na to pieniędzy – mówi.

W tym roku skromniej

Tak jak większość gmin w naszym rejonie, także Raszyn odczuwa skutki kryzysu. W gminnej kasie się nie przelewa. Priorytetem jest zapewnienie pieniędzy na inwestycje. Jednak nie oznacza to, że gmina nie przygotowuje się do obchodów 202. rocznicy bitwy pod Raszynem. Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i działem promocji urzędu gminy opracowano kalendarium imprez rocznicowych. – Są przewidziane dotacje dla organizacji pozarządowych, które opracują zadania o charakterze edukacji historycznej, dotyczące okresu bitwy pod Raszynem – mówi wicewójt Chmielewski. Należą do nich m.in. wykonanie koncepcji i realizacji ścieżki historyczno-edukacyjnej upamiętniającej miejsca walk podczas bitwy pod Raszynem, czy wykonanie koncepcji muzealnej bitwy. Mirosław Chmielewski dodaje, że przygotowano różnorodne wydarzenia upamiętniające rocznicę. Odbywać się będą w ramach Dni Raszyna, które rozpoczęły się 10 kwietnia.

Imprezy edukacyjne i artystyczne

16 kwietnia w godz. 10.00–15.00 odbędzie się XXVI Rajd „Szlakiem naszej historii” organizowany m.in. przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło nr 6 „Helenów” w Ursusie i Gminny Ośrodek Kultury. Patronat honorowy objął wójt gminy Raszyn. Zadaniem uczestników rajdu, startujących spod szkoły podstawowej przy ul. Szkolnej w Raszynie, będzie odnalezienie 50 miejsc patrolowych i wykonanie zadań związanych z wydarzeniami historycznymi. Na zakończenie przewidziano pieczenie kiełbasek pod okiem strażaków.

Także 16 kwietnia o godz. 17.00 GOK w Raszynie i Klub Seniora Rybie, zaprasza na program słowno-muzyczny „Wspomnień czas”. Impreza odbędzie się w świetlicy środowiskowej w Rybiu przy ul. Spokojnej 23. Wykonawcy przedstawią utwory własne dotyczące wydarzeń związanych z bitwą pod Raszynem. Urozmaiceniem będzie projekcja bitewnych obrazów.

W rocznicę bitwy 19 kwietnia o godz. 11.00 w kościele św. Szczepana w Raszynie odprawiona zostanie msza za ojczyznę. W programie słowno-muzycznym wystąpią też uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej im. Cypriana Godebskiego, uczestnika bitwy pod Raszynem.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.