Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!

Region

Przypominamy, że w trakcie upałów pod żadnym pozorem nie zostawiać wewnątrz nasłonecznionych pojazdów dzieci, a także zwierząt. Zwróćmy uwagę również na osoby starsze i reagujmy jeśli ktoś potrzebuje pomocy.

Choć takich przypadków jest mało, to wciąż nie wszyscy potrafią zrozumieć, że nie wolno zostawiać dzieci we wnętrzu nagrzanego samochodu. Takie zachowania są skrajnie nieodpowiedzialne i mogą zakończyć się tragedią. Należy pamiętać, że przebywające w samochodzie dziecko narażone jest na niebezpieczeństwo przegrzania organizmu, które może doprowadzić do zagrażających życiu urazów narządów wewnętrznych oraz udaru cieplnego. Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci do lat 3, u których mechanizmy termoregulacji są niewykształcone, temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Co więcej, dzieci w takich sytuacjach nie krzyczą ani nie płaczą, zazwyczaj są zdezorientowane i nie mają siły aby sygnalizować wołanie o pomoc. Nie zostawiajmy dzieci w autach. To samo tyczy się zwierząt! Gdy zauważymy taką sytuację mamy prawo wybić szybę w aucie, następnie niezwłocznie należy powiadomić policję.

Ale to nie wszystko. Z pozoru zwykła wycieczka na plac zabaw może spowodować nieprzyjemne sytuacje. Na słońcu metalowe elementy wyposażenia placów zabaw nagrzewają się, gdy o tym zapomnimy i posadzimy dziecko na huśtawce, może się to skończyć nieprzyjemnymi poparzeniami spowodowanymi przez gorące łańcuchy. Trzeba też pamiętać, że samochodowe foteliki również posiadają metalowe elementy (zapięcia) i podczas upałów również robią się niemiłosiernie gorące.

Pomocy mogą potrzebować też osoby starsze. Zwracajmy większą uwagę na otoczenie i nie bądźmy obojętni na wołanie o pomoc!

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.