Nie ma obaw o pruszkowską filię biblioteki

Pruszków

Pruszków szybko obiegły plotki, że biblioteka dla dzieci (filia nr 5) znajdująca się na rogu ul. Kraszewskiego i ul. Lipowej zostanie przeniesiona na Gąsin. – Nic takiego nie będzie miało miejsca – uspokaja Grzegorz Zegadło, dyrektor Książnicy Pruszkowskiej im. H. Sienkiewicza.

Do naszej redakcji zadzwoniło oraz napisało wielu mieszkańców Pruszkowa w sprawie likwidacji, a w zasadzie przeniesienia wspomnianej biblioteki. Popularna i bardzo chętnie odwiedzana filia nr 5 miałaby przenieść się z centrum Pruszkowa do nowo powstającego budynku szkoły na Gąsinie. Mieszkańcy nawet chcieli już zbierać podpisy w sprawie pozostawienia biblioteki dla dzieci w obecnym miejscu.

Skontaktowaliśmy się z dyrektorem Książnicy Pruszkowskiej i poprosiliśmy o wyjaśnienia. Jak się okazuje, wszystko pozostanie po staremu. Prawie wszystko. – Dementuję te pogłoski. Jak wszyscy dobrze wiedzą na Gąsinie powstaje szkoła. Na etapie projektowania wymyślono, że powstanie tam filia naszej książnicy, która będzie funkcjonowała jako biblioteka środowiskowa dla mieszkańców dzielnicy. To jest stary pomysł, zgłoszony przeszło 10 lat temu. Krótko mówiąc ta nowa filia tam powstanie, ale nie kosztem starej filii nr 5. Już w zeszłym tygodniu zrezygnowałem z pomysłu przeniesienia „piątki” – mówi Grzegorz Zegadło. – Natomiast w filii nr 5 pojawią się pewne zmiany. Tam są ciężkie warunki i mało miejsca, tylko 48 m kw. Pomyśleliśmy, że zrobimy selekcję zbiorów. Zlikwidujemy dublety, które przeniesiemy na Gąsin. Zlikwidujemy zdezaktualizowany księgozbiór popularnonaukowy, który zajmuje wiele miejsca, a dziś dzieci szukają wszystkiego w Google – dodaje.

Filia nr 5 świetnie współpracuje z wieloma przedszkolami i szkołą podstawową nr 6. To bardzo lubiane miejsce, z którego korzysta duża liczba dzieci. Dlatego trudno byłoby wyobrazić sobie, że „piątka” mogłaby przestać istnieć. Pogłoski o jej likwidacji choć nieprawdziwe, to reakcja na nie była budująca. Bo to oznacza, że nadal chętnie sięgamy do książek!

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Nie ma obaw o pruszkowską filię biblioteki”

 1. Jan Groszek pisze:

  a na Żbikowie jedna biblioteka w malutkiej kamienicy. Dział dziecięcy jest tam bardzo popularny, ale malutki ze względu na brak miejsca. Przecież ta strona Pruszkowa też powinna mieć książki dla dzieci, a tu tylko malutka biblioteczka ogólna.

  Może zamiast kolejnych tbsów wybudować jakiś budynek użyteczności publicznej ze sporą biblioteką. Np. na miejscu po budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na ul. Łączniczek ak 5.

 2. Anonim pisze:

  A co na Gasinie nie może być biblioteki? Niedaleko filli nr 5 jest filia nr 7 przy księcia Józefa. Niedaleko więc łatwo dojść, bo dojechać trudniej. Zatem panie Żegadło, przenoś pan, na Gasinie też chcą być mądrzy 🤨.

 3. Gość pisze:

  „Już w zeszłym tygodniu zrezygnowałem z pomysłu przeniesienia „piątki” – mówi Grzegorz Zegadło.” – czyli jednak plany były.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły