„Nie” dla pomysłu wielkiej Warszawy

Region

Przedstawiciele Warszawy oraz kilkudziesięciu podwarszawskich gmin sprzeciwiają się projektowi nowelizacji ustawy o ustroju Warszawy autorstwa PiS. Dziś podpisali apel, który ma trafić na biurko premier Beaty Szydło.

„My niżej podpisani sygnatariusze poniższego apelu, zwracamy się z kategorycznym żądaniem wycofania spod obrad Sejmu projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Rozpoczęty proces legislacji nie tylko narusza idee samorządności, ale także rażąco łamie postanowienia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, która w przypadku zmian administracyjnych gmin gwarantuje mieszkańcom wyrażenie swojej woli. W tym wypadku nie została zachowana żadna forma konsultacji. Projekt ustawy jest niekonstytucyjny” – czytamy w apelu, który 4 lutego podpisali samorządowcy z podwarszawskich gmin i samej Warszawy.

Pismo to odpowiedź na projekt nowelizacji ustawy o ustroju Warszawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, który zakłada utworzenie gigantycznej jednostki gminy/powiatu Warszawa, w której skład oprócz stolicy miałyby wejść 32 podwarszawskie gminy. Dokument został przygotowany na spotkaniu w Pałacu Kultury i Nauki, które dziś (4 lutego) odbyło się z inicjatywy władz Warszawy, Podkowy Leśnej i Legionowa.

Na spotkaniu nie zabrakło reprezentantów okolicznych samorządów. – Udało nam się zbudować małą ojczyznę i teraz trzymaliśmy przez te 26 lat grunty np. przy autostradzie. Nie uruchamialiśmy ich gospodarczo, bo mówimy: powstanie autostrada, przyjdą fajne firmy, będziemy mieli pieniądze. To jest dziś jeden wieli plac budowy. My mieliśmy te pieniądze mieć. My o nie zabiegaliśmy. Moi mieszkańcy z własnych podatków inwestowali w infrastrukturę przy tej autostradzie przez wiele lat bo była perspektywa, Bo my jesteśmy jedną wielką rodziną dzisiaj. Bo udało się to co najważniejsze. Nagle ludzie zrozumieli, że w takich małych środowiskach, jeżeli się wspieramy, jeżeli działamy razem to możemy osiągnąć naprawdę rzeczy niesamowite. To środowisko jest dziś niezwykle zintegrowane, niezwykle kochające Warszawę, ale niezwykle nietęskniące do tego żeby być z wami związane rodzinnie. Absolutnie. Bo się boimy, że jak taka duża rodzina do nas dołączy to wiecie, nakarmić taką rodzinę to jest problem –mówił na spotkaniu Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Pod apelem podpisali się m.in. przedstawiciele Brwinowa, Podkowy Leśnej, Milanówka, Michałowic, Pruszkowa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.