Nie dla czadu. Zadbaj o bezpieczeństwo

Region

Strażacy w całej Polsce prowadzą akcję „Nie dla czadu”. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera około sto osób, tego typu przypadki niestety zdarzają się również i w naszym regionie. Co zrobić, by uchronić się od tragedii?

Za oknami nie ma jeszcze prawdziwego mrozu. Dopiero w ostatnich kilku dniach w nocy temperatura spadła poniżej zera. Ale jest na tyle chłodno, by uruchomić piece grzewcze w domach. Dlatego przypominamy o zasadach bezpieczeństwa.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla? Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Tlenek węgla jest bezbarwny, bezwonny i nie ma żadnego smaku… Nie jesteśmy w stanie go wyczuć. Co prawda zdarza się, że ofiara zatrucia, zanim zaśnie zorientuje się, że jest osłabiona i ma mdłości, ale to wyjątkowo mało skuteczny sposób na obronę przed czadem. Na ogół człowiek jest coraz słabszy, w końcu traci przytomność i jeśli nikt w porę nie zareaguje – umiera.

Źródłem tlenku węgla są źle użytkowane urządzenia grzewcze, wadliwe przewody kominowe i wentylacyjne. Zatem jak się uchronić przed czadem? Trzeba zadbać o stan techniczny wspomnianych urządzeń. Ważna jest drożność kominów i wentylacji. W żadnym wypadku nie możemy zatykać kratek wentylacyjnych w oknach. Z racji tego, że nie jesteśmy w stanie poczuć obecności tlenku węgla powinniśmy wyposażyć się czujniki. Takie urządzenia kosztują niewiele, a może nam uratować życie.

Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla oraz przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii. Strażacy zwracają też uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Jeśli podejrzewamy, że w pomieszczeniu jest już czad wtedy przewietrzmy je otwierając okna i w razie potrzeby wezwijmy straż pożarną lub pogotowie.

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy