Nie chcą realizacji nowej koncepcji przystanków WKD

Otrębusy

Mieszkańcy Otrębus nie chcą realizacji projektu wiat przystankowych, który Warszawska Kolej Dojazdowa wyłoniła w konkursie. Lista ich zastrzeżeń jest bardzo długa.

Przypomnijmy, konkurs na wykonanie koncepcji trzech przystanków osobowych Warszawskiej Kolei Dojazdowej rozstrzygnięto w kwietniu tego roku. Spośród 17 prac komisja konkursowa wybrała najlepszą. Jej autorzy otrzymali 25 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie opracowań.  

Jakie wątpliwości do zwycięskiego projektu mają mieszkańcy Otrębus? Ich zdaniem jego realizacja jest sprzeczna z interesem publicznym, jakim jest wygoda pasażerów, estetyka przestrzeni publicznej, dbałość o finanse publiczne, w tym ekonomika inwestycji oraz racjonalizacja kosztów eksploatacji i utrzymania.

A konkrenie… – Wiaty zaprojektowano tak, że nie dają osłony przed wiatrem, zacinającym deszczem czy śniegiem. Z uwagi na szereg elementów małej architektury istnieje konieczność poszerzenia peronów na wielu stacjach plus uregulowanie kwestii własnościowych gruntów. Projektowane wiaty są zbyt małe, szczególnie mając na względzie planowany wzrost liczby korzystających z kolejki. Przeźroczysty dach nie daje osłony przed słońcem na odsłoniętych stacjach. Metalowe siedziska nie dają komfortu w zimie ani w lecie. Spadek dachu wiat do wewnętrznej linii i odpływ idącą w środku rynną, powodować będzie duże kłopoty w utrzymaniu. Prawie płaski dach wymagać będzie instalacji podgrzewającej. Brak całościowego zagospodarowania peronów łącznie z barierkami, ze strefa dojścia i nasypów. Konieczność odsunięcia elementów małej architektury do zewnętrznej strony peronów aby strefa wyjścia z kolejki była jak najszersza. Projekt nie uwzględnia zamontowanych do tej pory elektronicznych tablic informacyjnych, monitoringi, barierek, szlabanów  – czytamy w prezentacji komitetu mieszkańców Otrębus.

O odniesienie się do tych uwag poprosiliśmy Warszawską Kolej Dojazdową. Czekamy na odpowiedź.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.