Nie chcą CPK w planie zagospodarowania Mazowsza

Region

Kolejna odsłona walki przeciw planom budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie i nowych linii kolejowych na terenie Jaktorowa. Gminy nie chcą aktualizacji planu zagospodarowania Mazowsza w proponowanym kształcie.

Władze Mazowsza szykują się do aktualizacji Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego. To jeden z najważniejszych dokumentów planistycznych, określa charakter i warunki zabudowy dla inwestycji mogących powstać na danym terenie. Mowa w nim więc także o planach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. A te, jak wiadomo, budzą duże kontrowersje, szczególnie w gminach na obszarze których lotnisko ma powstać.

Samorządowcy z Baranowa projekt dokumentu zaopiniowali negatywnie. Sprzeciw w tej formie jest o tyle ważny, że gdyby gmina tego nie zrobiła, prawdopodobnie straciłyby moc wszystkie argumenty na jej korzyść. – Urząd Gminy w Baranowie informuję, że opiniuję negatywnie projekt zaktualizowanego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego oraz Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Ośrodka Wojewódzkiego Warszawy, wnioskuje o usunięcie zapisów realizujących politykę w zakresie transportu lotniczego tj. budowy lotniska ruchu międzynarodowego w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz budowę linii kolejowych przechodzących przez teren gminy Baranów – czytamy w oficjalnym piśmie.

Projekt aktualizacji Planu nie podoba się także w Jaktorowie. Tam mieszkańcy i samorządowcy protestują nie tyle przeciw samemu CPK, co przeciw powstaniu nowych linii kolejowych. 5 września minął termin składania wniosków w tym zakresie. Z możliwości wyrażenia swojego sprzeciwu tą drogą mieszkańcy licznie skorzystali. – Dostarczyliśmy 584 wnioski do Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie w których mieszkańcy naszej gminy i gmin ościennych wnioskują o wykreślenie z planu nowych linii kolejowych przebiegających przez tereny naszych gmin – poinformował urząd gminy w Jaktorowie.

O tym czy i w jakim zakresie uwzględnić te uwagi zdecyduje teraz Sejmik Województwa Mazowieckiego.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.