Nie chcą CPK. Baranów szykuje się do referendum

Region

Na najbliższej, zwołanej w trybie nadzwyczajnym sesji, radni Baranowa prawdopodobnie podejmą decyzję o przeprowadzeniu gminnego referendum w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Decyzja o przeprowadzeniu referendum ma zapaść w najbliższą środę. Co skłoniło władze gminy do tego kroku właśnie teraz? To reakcja na projekt specustawy dotyczącej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, w którym nie uwzględniono postulatów zgłaszanych przez samorządowców.

Zaproszenie do udziału w nadzwyczajnej środowej sesji skierowano do Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu ds. CPK. – Po przeanalizowaniu treści tekstu projektu ustawy dotyczącej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów muszę z przykrością stwierdzić, że brak jest w niej jakiegokolwiek odniesienia się do sugestii i propozycji, jakie wraz z radą i wójtem przestawiliśmy panu podczas styczniowego spotkania w Urzędzie Rady Ministrów. Ufam, że będziemy mogli to przedyskutować i odpowiednio zmienić zapisy podczas konsultacji, w których nie będzie pominięty głos społeczeństwa i samorządu lokalnego – czytamy w zaproszeniu wystosowanym przez Romana Bodycha, przedwodniczącego baranowskiej rady gminy.

Jakie konkretnie są zastrzeżenia do projektu ustawy w sprawie CPK? W jej myśl teren pod port zostałby „zamrożony” na 6 lat. – Ten okres oczekiwania będzie skutkować wnioskami mieszkańców o zwolnienia podatkowe czyli zmniejszeniem dochodów gminy Baranów. Ograniczenie przez okres tych lat wykonywania prawa własności bez konkretnie określonej rekompensaty dla gminy spowoduje istotnie perturbacje w wykonywaniu jej zadań (pozbawiamy się dochodów) – zaznaczają samorządowcy. W projekcie nie doprecyzowano jaki los może czekać rolników w okresie przedemerytalnym. Bez odpowiedzi pozostały wątpliwości dotyczące m.in. wypłaty odkodowań, wyceny gruntów, ewentualnej zamiany nieruchomości.

Nadzwyczajna sesja rady gminy Baranów odbędzie się w środę, 18 kwietnia, o godz. 18.00 w sali OSP w Kaskach.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.