Nie będzie rzezi drzew przy WKD

Kolej

Drzewa rosnące wzdłuż linii kolejowej Warszawskiej Kolei Dojazdowej nie trafią pod topór! Parlament przyjął zmiany w ustawie o transporcie kolejowym, dzięki czemu drzewa mogą rosnąć przy torach.

Przypomnijmy o co chodziło w tej sprawie. Urząd Transportu Kolejowego wydał nakaz wycinki drzew znajdujących się w odległości 15 m od torów WKD. Gdyby doszło do realizacji tego zadania wykarczowano by całą roślinność w bezpośrednim sąsiedztwie szlaku kolejki, czyli ponad 2 tys. drzew… Całe szczęście ten czarny scenariusz nie ziści się.

Zdecydowany sprzeciw
Jak wyglądałby krajobraz wzdłuż torów WKD gdyby nie było drzew? Trudno sobie to wyobrazić, dlatego nakaz UTK spotkał się z ogromnym sprzeciwem samorządowców, mieszkańców gmin i pasażerów. Przeciwko tak dużej rzezi drzew wszyscy zaczęli działać razem i stanęli za nimi murem. W tym celu w czerwcu ubiegłego roku utworzono na Facebooku utworzono fanpage „Kolejnadrzewa” i stronę internetową www.kolejnadrzewa.pl. Zrzeszali się tam wszyscy obrońcy drzew, zebrano niemal 4 tys. podpisów w celu zmiany przepisów.

–  Wykonanie Rozporządzenia na linii WKD oznacza usunięcie tysięcy zdrowych drzew i krzewów, które w żaden sposób nie zagrażają bezpieczeństwu. Wręcz przeciwnie te drzewa stanowią naturalną ochronę przed śniegiem i hałasem. Ich usunięcie skończy się instalacją ekranów, które wyrastają przy liniach kolejowych w całej Polsce – czytamy na stronie www.kolejnadrzewa.pl.

Rzezi nie będzie
Wielomiesięczna batalia przeciwko rzezi opłaciła się! Dzięki zmianie prawa masowej wycinki drzew nie będzie. Od teraz zgody na odstępstwo od odległości drzew od torów będzie udzielało starostwo po uzgodnieniu zarządcy. Jest jednak jeden warunek – odstępstwo nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

WKD zamierza monitorować stan drzew i wycinać tylko te, które będą w złym stanie zdrowotnym.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.