Negatywne opinie dla podkowiańskich dróg

Podkowa Leśna

Podkowa Leśna przygotowała projekty przebudowy ulic: Mickiewicza, Sasanek, Grabowej, Storczyków, Sosnowej, Głogów, Cichej, Warszawskiej, Wróblej, Kukułek, Błońskiej, Helenowskiej i Sarniej. Dokumentacja została jednak negatywnie zaopiniowania przez grodziskie starostwo. Dlaczego?

Wśród powodów, które wpłynęły na decyzję starostwo wymieniono m.in. brak wymaganej szerokości dróg, niezastosowanie na wszystkich skrzyżowaniach ścięć narożnych linii rozgraniczających o wymiarach nie mniejszych niż 5mx5m oraz niezachowanie jednolitej szerokości jezdni w projekcie budowlanym. Zdaniem burmistrza Podkowy, poszerzenie ulic to zamach na układ architektoniczny miasta. – Zgodnie z interpretacją przepisów przez starostę Marka Wieżbickiego, odpowiedzialnego za wydawanie decyzji i jego fachowców, musicie Państwo część swojej nieruchomości przeznaczyć na poszerzenie drogi, jeżeli chcecie, aby wydał zgodę na jej przebudowę.  Dziś każda z tych dróg jest węższa niż  wymagane w opinii 10 m na całej jej długości – napisał na swoim blogu Artur Tusiński. 

Ale to nie jedyny problem. – Drugą sprawą są środki spowolnienia i ochrona drzew, o których tak długo dyskutujemy na wspólnych spotkaniach z mieszkańcami. Według naszych speców w starostwie – szykaną nie może być drzewo, drzewo należy wyciąć, a w jego miejsce zgodnie ze sztuką zaprojektować szykanę, np. w postaci betonowego puca, bo szerokość jezdni musi być jednolita – wyjaśnia Tusiński.

Włodarz Podkowy chciałby zmodernizować drogi, ale ma związane ręce. Nie składa jednak broni. –  To nie jest moja walka, to walka nas wszystkich – mieszkańców o prawa do godnego życia w cywilizowanych warunkach, o prawo dojazdu i dojścia do własnego domu, zachowując jednocześnie unikalny charakter miasta ogrodu, chroniony prawem i wpisany do rejestru zabytków. Starostwo z premedytacją działa na szkodę mieszkańców Podkowy Leśnej, ale starostwo to nie instytucja, budynek – to ludzie, którzy są odpowiedzialni za podejmowanie takich, a nie innych decyzji. Decyzji bezprawnych, bezmyślnych, szkodliwych dla ludzi i środowiska. Czy nie należy powiedzieć takim praktykom – dość! – tłumaczy burmistrz Podkowy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.