Nasadzenia morwy białej i czerwonej

Milanówek

Na terenie Milanówka pojawią się drzewa – morwy białe oraz czerwone. To realizacja zadania zgłoszonego w ramach budżetu obywatelskiego na ten rok.

Jak wyjaśniał pomysłodawca projektu drzewo morwy jest ściśle związane z historią miasta. Gdy Milanówek uzyskał prawa miejskie morwa widniała na wizerunku herbu. W związku z tym, że działania władz jak i stowarzyszeń skierowane są w stronę przywracania historii jedwabnictwa, to warto przywrócić też dawny wygląd miasta. Niegdyś drzewa te można było spotkać „na każdym kroku”.

– W okresie pojawienia się dojrzałych już owoców morwy można połączyć to z obchodami święta Milanówka bądź zorganizować Dni Drzewka Morwowego połączonego z dziedzictwem Witaczków (wystawa plenerowa, wspólne zbieranie morwy, wyświetlanie filmów). Niestety większość drzew morwowych w Milanówku już nie istnieje, spotyka się jedynie pojedyncze ich egzemplarze. Wzbogaci to także drzewostan miasta – czytamy w treści zgłoszonego projektu.

Według przetargu zakłada się zakupienie materiału roślinnego w postaci drzew morwy białej w ilości 100 sztuk o obwodach pni 16-18 cm oraz kolejnych 100 sztuk morwy białej i czerwonej (po 50 sztuk każdego rodzaju) o obwodach pni 8-10 cm. Postawiono też pewne wymagania. Drzewa powinny być szkółkowane przez okres 2-4 lat, sadzonki muszą być prawidłowo uformowane  – pień prosty, bez zrostów, zgrubień i rozgałęzień, pędy korony u drzew nie powinny być przycięte, bryła korzeniowa nie uszkodzona, a cały materiał roślinny bez oznak chorobowych, martwic, pęknięć kory oraz innych uszkodzeń. 

Drzewa o mniejszym obwodzie pnia wykonawca będzie musiał dostarczyć we wskazane miejsce przez gminę Milanówek. Natomiast te o nieco większym obwodzie wykonawca nie tylko dostarczy, ale i posadzi. 

Zamówienie ma zostać wykonane maksymalnie do 30 listopada tego roku.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Nasadzenia morwy białej i czerwonej”

 1. Gość pisze:

  Czy czytał ktoś cennik wypożyczenia skutera w Milanówku? Kwota 50 gr. za minutę? Chyba ,że ktoś chce sobie zrobić zdjęcie na wynajętym skuterze i to nie wiem czy zdąży. Podobnie jak kiedyś było (nie wiem czy tak nadal jest ) w taxi ,opłata za trzaśniecie drzwiami (wsiadałeś do taksówki i już byłeś winien pieniądze.)

 2. TURYSTA pisze:

  MILANÓWEK MIASTO WISZĄCYCH ROWERÓW. PRZY WJEŹDZIE DO MILANÓWKA JAKIŚ ARTYSTA WYWIESIŁ NA OGRODZENIU KILKADZIESIĄT STARYCH ROWERÓW .Wiszą stare rowery,stare wózki inwalidzkie i stare hulajnogi. Czy to powstaje muzeum? Komis? CZY TO TAKI POMYSŁ NA BIZNES? PUKI CO OGLĄDAJĄCYCH NIE WIDAĆ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły