Nadzieja na remont dworca ciągle jest…

Pruszków

Kolejarze ciągle odkładają termin modernizacji budynku dworcowego w Pruszkowie. Mieszkańcy powoli przestają wierzyć że dojdzie do remontu.

Czy ten dworcowy budynek wreszcie przestanie szpecić? To pytanie jest powtarzane jak mantra. Odpowiedź za każdym razem brzmi „tak”. Jednak efektów jak nie było, tak nie ma. Ale wciąż jest nadzieja…

Budynek wzniesiono w 1924 r. Cechuje się dworkowym stylem, posiada detale nawiązujące do architektury barokowej. Jednak urok obiektu dostrzega jedynie wprawne oko. I trudno się dziwić – brakujące dachówki, odpadający tynk czy brudne okna sprawiają, że budynek zamiast być wizytówką miasta jest jej przeciwieństwem.

Dworcowy budynek to własność spółki PKP S.A. Kolejarze od kilku lat zapowiadają, że obiekt przejdzie gruntowny remont. Wykonali już nawet jego inwentaryzację, przygotowali koncepcję. Jeszcze w tym roku powinien zostać ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. – Otrzymaliśmy zapewnienie, że będziemy na bieżąco informowani o postępach związanych z modernizacją dworca – mówi Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Perypetie związane z przygotowaniami do modernizacji budynku dworcowego w Pruszkowie trwają od kilku lat. Pierwotne założenia były takie, że obiekt miało przejąć miasto, a co za tym idzie wziąć też na swoje barki jego remont. Jednak rozmowy na linii PKP – władze Pruszkowa zakończyły się fiaskiem. Kolejarze uznali, że obiektu nie oddadzą, a remont, który pochłonie kilka milionów złotych wykonają we własnym zakresie. A potem nastąpiła cisza.

Ową ciszę jednak kolejarze czasami „zakłócali” zapowiadając że remont dworcowego budynku ruszy niebawem. We wrześniu 2013 r. zapowiadali, że modernizacja obiektu jest zaplanowana na lata 2014 – 2015. W maju 2014 roku Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP S.A. podkreślała: – Jeszcze w tym roku chcemy ruszyć z remontem dworca w Pruszkowie. Początek prac zaplanowaliśmy na czwarty kwartał 2014 r. 

Od tamtej pory minęło już ponad półtora roku, a robotników na dworcu próżno szukać. Co zatem dzieje się z tą ważną dla mieszkańców inwestycją? Na początku 2015 r. kolejarze rozpoczęli inwentaryzację obiektu przy stacji PKP w Pruszkowie. Opracowano również koncepcję modernizacji dworca. I… cisza. 

Zwróciliśmy się zatem do kolejarzy z pytaniem: kiedy ruszy remont? – Planujemy, że rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi w 2017 roku, natomiast udostępnienie dworca dla podróżnych przewidziane jest w II połowie 2018 r. – poinformowała nas lakonicznie Aleksandra Dąbek.

Nieco więcej informacji na ten temat udało się uzyskać od Andrzeja Kurzeli, wiceprezydenta Pruszkowa. – Praktycznie co kilka dni spotykamy się z przedstawicielami różnych spółek PKP. Po ostatnim takim spotkaniu z kolejarzami z PKP S.A. otrzymaliśmy zapewnienie, że będziemy na bieżąco informowani o postępach związanych z modernizacją dworca. Wiemy, że na dniach ma być ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Liczymy na to, że PKP wywiąże się ze swoich zapewnień i nas o tym zawiadomi – podkreśla Kurzela.

Dworzec w Pruszkowie czeka kompleksowa przebudowa. Modernizacja obejmie: wymianę wszystkich wewnętrznych instalacji, pokrycia dachowego oraz stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę pomieszczeń w budynku dworca, poprawę estetyki obiektu oraz przebudowę terenu wokół dworca. Budynek zostanie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. A co znajdzie się w obiekcie po remoncie? Również punkty usługowe, ale nie wiadomo jakie. Kolejarze nie mają tu sprecyzowanej wizji i zamierzają posiłkować się opiniami pasażerów.

PKP nie mają również konkretnego pomysłu na wykorzystanie pomieszczeń na piętrze budynku. Wiceprezydent Kurzela: – Remont jeszcze się nie zaczął, a kolejarze już się nas pytali, czy nie będziemy chcieli skorzystać z pomieszczeń w budynku. My nie mamy takiego zapotrzebowania, ale zaproponowaliśmy kolejarzom, by z tym zapytaniem zwrócili się do starostwa w Pruszkowie. Może oni będą tą ofertą zainteresowani.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.