Nadarzyn bierze się za OZE

Nadarzyn

W blisko 200 gospodarstwach domowych na terenie gminy Nadarzyn pojawią się instalacje OZE. Urząd przystępuje do realizacji projektu.

Odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze i niosą ze sobą szereg korzyści. Jednak najpierw trzeba sporo zainwestować… A wiadomo, że każdy grosz się liczy. Z ratunkiem przychodzą samorządy, które wspierają montaż kolektorów słonecznych bądź pomp ciepła. Tak właśnie będzie w Nadarzynie. Gmina szuka wykonawcy, który podejmie się realizacji inwestycji polegającej m.in. na instalacji pomp ciepła i kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz instalacji fotowoltaiki do produkcji energii elektrycznej dla budynków mieszkalnych.

Głównym celem projektu jest zastosowanie nowoczesnych energooszczędnych i ekologicznych źródeł ciepła. Nie da się ukryć, że zatrucie powietrza oraz ilość zanieczyszczeń jest ogromna. Instalacje OZE mają sprzyjać trosce o środowisko. Kilka miesięcy temu gmina Nadarzyn przeprowadziła nabór wniosków wśród mieszkańców zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami. –  W projekcie uczestniczy 199 gospodarstw domowych, dla których planujemy zakup i montaż 271 instalacji OZE. Mamy również listę rezerwową – podaje Katarzyna Dombska, kierownik referatu ds. funduszy zewnętrznych.

Co ważne, gmina pozyskała na realizację projektu OZE blisko 6 mln zł. Mieszkańcy muszą pokryć 20 proc. kosztów związanych z inwestycją. – Projekt „OZE w Gminie Nadarzyn” realizowany będzie do 30 czerwca 2018 roku. Zgodnie z ogłoszonym  przetargiem, wykonawca powinien wykonać dokumentację projektową do dnia 7 listopada 2017 roku i wykonać zadanie inwestycyjne do dnia 30 maja 2018 roku, natomiast do 30 czerwca 2018 roku mamy czas na rozliczenie projektu – prezentuje Dombska.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.