Na Mazowszu rusza sezon szczepienia lisów

Region

Jak co roku, na terenie województwa mazowieckiego przeprowadzona zostanie akcja doustnego szczepienia przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów. Potrwa od 6 do 20 maja. W związku z akcją mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii zwraca uwagę na kilka istotnych spraw, m.in. by nie dotykać przynęt zawierających płynną szczepionkę, ponieważ nie zostaną już zjedzone przez lisy.

Szczepionka będzie zrzucana z samolotów w ilości 20 dawek na 1 kmkw. powierzchni z pominięciem akwenów i terenów zabudowanych. Ma ona postać kostki o wymiarach 4,5 cm x 4,5 cm x 1 cm. Będzie mieć kolor zielono-brązowy i intensywny zapach rybny. W środku każdej takiej przynęty umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Po przegryzieniu pojemnika przez lisa, szczepionka poprzez kontakt z błoną śluzową jamy ustnej zwierzęcia wytwarza jego odporność immunologiczną na wściekliznę.

W czasie trwania akcji trzeba pamiętać o tym, że:
– przynęty dotykane przez ludzi będą omijane przez lisy
– szczepionka wykazuje działanie uodparniające tylko na lisy
– przez 14 dni po wyłożeniu szczepionki psy należy wyprowadzać wyłącznie na smyczy, a koty trzymać w zamknięciu
– zagrożeniem dla zdrowia człowieka może być bezpośredni kontakt szczepionki z otwartą raną, oczami, jamą ustną i nosem.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.