Na tunel trzeba będzie poczekać…

Pruszków

Wraz z remontem linii kolejowej nr 447 zostanie wybudowany tunel pod torami PKP w Pruszkowie. To jedna z tych inwestycji, na którą kierowcy czekają z niecierpliwością. Powstaje pytanie: kiedy będzie można przedostać się na drugą stronę miasta tunelem? Okazuje się, że są marne szanse aby zadziało się to w tym roku.

Znaczna część mieszkańców pamięta czasy gdy wzdłuż ul. Działkowej i Błońskiej w Pruszkowie funkcjonował naziemny przejazd kolejowy. Niestety przeprawa w tym miejscu została zamknięta. O tyle dobrze, że ruch przeniesiono na ul. Przejazdową. Jednak wielu mieszkańców chciało aby powróciła możliwość przejazdu przez torowisko przy ul. Działkowej. W związku z tym postanowiono wybudować w tym miejscu tunel.

Gdy podejmowaliśmy temat ten w marcu ubiegłego roku kolejarze zapowiadali, że kierowcy będą mogli korzystać z nowej przeprawy we wrześniu tego roku. – Zakończenie budowy tunelu będzie miało miejsce wraz z końcem prac na linii 447, czyli we wrześniu 2018 roku – mówił wówczas Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK, w artykule pt. „Remont linii 447. Tunel na Działkowej coraz bliżej”.

Z uwagi na to, że czas goni, a nie widać aby pracownicy uwijali się jak mrówki, jeśli chodzi o budowę tunelu, to postanowiliśmy zwrócić się do przedstawicieli PKP i spytać czy zdążą do września. Otrzymaliśmy dość zaskakującą odpowiedź, że przeprawa będzie gotowa w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dlaczego nie za trzy miesiące? Bo okazało się, że ubiegłoroczne zapowiedzi były pomyłką… – Zakończenie budowy tunelu na ul. Działkowej będzie miało miejsce wraz z końcem prac na linii 447, czyli w pierwszym kwartale przyszłego roku. W mailu do państwa redakcji z marca zeszłego roku przekazałem błędną datę, za co przepraszam – tłumaczy Karol Jakubowski.

Niestety kierowcom pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość i liczyć, że w trakcie robót nie wystąpią nieprzewidywane utrudnienia, a prace zakończą się w podanym terminie. Choć ten jest bardzo ogólny.

Skoro nie widać „gołym okiem”, że praca wre przy budowie przeprawy, postanowiliśmy zapytać co zostało wykonane do tej pory. – Trwają zaawansowane prace przy budowie nowego tunelu drogowego pod linią kolejową. Wykonano już główne prace między innymi przy budowie ścian szczelinowych, wzmocnienia gruntu (wykorzystując technikę jet grouting), szalowania, czy betonowania gzymsów. Budowany jest strop pod torami. Wykonanie ścian szczelinowych, wzmocnienie gruntu oraz stropu umożliwi wykonawcy prace  związane z wydobyciem ziemi ze środka tunelu. W budowę tunelu zaangażowanych jest kilkanaście osób oraz ciężki sprzęt – przedstawia Jakubowski z PKP PLK.

Tunelem będą mogły przejechać nim samochody o wysokości do 3,5 m. Koszt budowy obiektu wraz z włączeniem go w ul. Błońską oraz ul. Działkową i przebudową układu dróg lokalnych to około 25 mln zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Na tunel trzeba będzie poczekać…”

  1. Stan pisze:

    Czy ktoś może zetelnie odpowiedzieć kiedy będzie otwarcie tunelu i dlaczego nie widać aby tam trwały jakieś prace?? Pokonanie trzech kilometrów do pracy często zajmuje mi godzinę. Uważam to za skandal i totalny brak kompetencji i nie udolnosc władz pruszkowski h.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły