Na Stawach atrakcji nie zabraknie

Grodzisk Maz.

Grodziski magistrat pracuje nad projektem zagospodarowania otoczenia Stawów Walczewskiego. Niebawem powinien ruszyć drugi etap rewitalizacji terenu.

Stawy Walczewskiego są jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Grodzisku Mazowieckim. Od dłuższego czasu mówiło się o konieczności przebudowy terenu. W końcu przystąpiono do inwestycji, którą podzielono na dwa etapy. Można powiedzieć, że Grodzisk jest na półmetku prac. W listopadzie ubiegłego roku zakończono pierwszy etap, który objął pogłębienie zbiornika, wybudowanie drugiego stawu oraz wykonanie nowych nasadzeń.

Stawy Walczewskiego mają zmienić się w teren rekreacyjny z wieloma atrakcjami. Niebawem powinien ruszyć drugi etap prac. – W tej chwili opracowywany jest projekt docelowego zagospodarowania otoczenia stawów – mówi Monika Kwiczak z grodziskiego urzędu. – Głównym obiektem na stawach będzie baza wodniacka. Znajdzie się tam specjalny budynek do przechowywania sprzętu, jak również pomosty. Będzie można wypożyczać małe żaglówki, łodzie wioślarskie i rowery. Tuż obok powstanie plaża z kąpieliskiem, z hamakami porozwieszanymi między drzewami. Przy boiskach Orlik zaplanowany jest street workout park, czyli drabinki do ćwiczeń gimnastycznych. Planujemy stworzyć jeden z największych w okolicy. Obecnie istniejące ścieżki służą do obsługi stawów. Docelowo zostanie zaprojektowane dużo więcej ścieżek. Będą to różne nawierzchnie: drewniane, mineralne, rowerowe. Będzie sporo nowych pomostów, takie tarasy nad wodą z leżakami – dodaje.

Ale to nie koniec. Na Stawach Walczewskiego nikt nie będzie się nudził. Także najmłodsi. – W części między dużym stawem a ul. Warszawską planujemy stworzyć leśny park przygód. Taki plac zabaw, ale nieco inny. Zostaną tam utworzone specjalne górki z przejściami podziemnymi, skalny labirynt, trampoliny ziemne. W tej części powstanie również wieża widokowa, która będzie przypominała latarnię morską. W okolicy mniejszego stawu powstaną siłownie zewnętrzne oraz boiska do siatkówki z trybunami. Warto też powiedzieć, że na mniejszym stawie zaprojektowany jest gejzer wodny, czyli pływająca fontanna – przedstawia Kwiczak.

Kiedy można spodziewać się efektów drugiego etapu rewitalizacji stawów? – Projekt będzie zakończony w lutym. Jeszcze w tym roku chcemy wykonać najważniejsze elementy, tak żeby w czerwcu można było już z nich korzystać – podaje przedstawicielka grodziskiego urzędu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.