Na Pęcickiej w przyszłości będzie bezpieczniej?

Pęcice

Wiele osób uważa, że ulica Pęcicka nie jest bezpieczna. Takie zdanie mają zarówno piesi, jak i kierowcy. Rozwiązanie jest proste: trzeba wybudować chodnik i postawić oświetlenie.

Ul. Pęcicka to jedna z groźniejszych dróg w naszym regionie. Jest wąska, kręta, nieoświetlona, bez chodnika i ścieżki rowerowej. Choć na tej ulicy obowiązuje ograniczenie prędkości to wielu kierowców łamie tu przepisy i mocniej wciska gaz. Efekt? Częste wypadki, stłuczki czy dachowania w rowie. Cztery lata temu doszło tam do poważnego zdarzenia. Kierowca BMW nie dostosował prędkości, wypadł z łuku, wpadł na stojący przy drodze krzyż, a następnie wylądował w rowie. Prowadzący pojazd na szczęście przeżył. Jednak do podobnych zdarzeń dochodzi w tym miejscu często. Co więcej, kierowcy „ścinają” łuki zjeżdżając na przeciwny pas ruchu. A w takiej sytuacji o zderzenie czołowe łatwo…

Bezpiecznie nie czują się tu również piesi i amatorzy jednośladów. Przy drodze nie ma ścieżki rowerowej czy chodnika. Są za to… przystanki autobusowe. Żeby do jednego z nich dotrzeć trzeba drogę pokonać po jezdni, między samochodami. A tych tu nie brakuje, ponieważ Pęcicka to ulica, która stanowi połączenie Pruszkowa z Raszynem i Jankami. Jednak trzeba przyznać, że i sami rowerzyści bywają mało odpowiedzialni. – Policja powinna się zabrać za rowerzystów jeżdżących Pęcicką. Ostatnio wieczorem wracałem z centrum handlowego i na tej drodze o mało nie potrąciłem rowerzysty. Jechał bez świateł czy odblasków. W ogóle nie było go widać – twierdzi Rafał, jeden z mieszkańców.  

Do naszej redakcji dotarła informacja, że niebawem na biurko wójta Michałowic trafi petycja od mieszkańców, którzy chcą by przy ul. Pęcickiej wybudowano chodnik i ścieżkę rowerową. Inicjatorem akcji jest Przedszkole Bavi, które ma siedzibę właśnie przy tej ulicy. – Droga jest niebezpieczna nie tylko dla kierowców, ale i dla pieszych oraz rowerzystów. Ścieżka i chodnik byłyby dobrym rozwiązaniem. Nie tylko ułatwiłyby komunikację, ale i uatrakcyjniły nieco ofertę turystyczną. Okoliczne tereny są naprawdę piękne – zaznacza Renata Kaliszewska z Przedszkola Bavi. I dodaje: – Listy do podpisów przekazaliśmy rodzicom maluchów. Wielu z nich jest z Komorowa czy Pruszkowa. Petycję wraz z podpisami przekażemy wójtowi w najbliższych dniach.

Pęcicka jest drogą powiatową, jednak mieszkańcy nie mają co liczyć na to, że to powiat sfinansuje budowę chodnika, ścieżki rowerowej czy oświetlenia. Zdzislaw Sipiera, starosta pruszkowski zaznacza jednak, że dołoży wszelkich starań, by ułatwić gminie budowę ścieżki i chodnika. Zwłaszcza, że może ona na ten cel może uzyskać dotację. – Będziemy chcieli tę inwestycje wykonać w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W przyszłym roku będzie pierwsze rozdanie środków – mówi Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice. – Konieczne będzie wykonanie wykupu gruntów od prywatnych właścicieli oraz przejęcie terenów od starostwa powiatowego. Droga rowerowa stanowiłaby dobre połączenie komunikacyjne Pruszkowa i Komorowa z Pęcicami i dalej z Regułami – dodaje.

A co ze wspomnianymi wcześniej przystankami autobusowymi? – Oba przystanki zostały wyznaczone tymczasowo. Musimy poczekać na uregulowanie własności gruntów wtedy ustawimy je w docelowych miejscach – twierdzi wójt Grabka. Na oświetlenie drogi na razie nie ma co liczyć.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.