Na Mazowszu 56 podejrzeń zachorowań na odrę

Region

Pojawiły się nowe dane na temat podejrzeń zachorować i potwierdzonych zachorowań na odrę. Najwięcej przypadków odnotowano w powiecie pruszkowskim, bo aż 30. Ponadto pojawiło się jedno zgłoszenie w powiecie grodziskim.

Do 16 listopada liczba przypadków zachorowań na odrę urosła w powiecie pruszkowskim do 30. Spośród nich ustalono dwa ogniska zachorowań: pierwsze – 10 osób powiązanych Szkołą Podstawową nr 1 w Pruszkowie; drugie – 2 osoby (ognisko domowe) w Nadarzynie. Dominują zachorowania pojedyncze. Wśród 30 osób zarejestrowanych jako podejrzenia lub zachorowania na odrę większość stanowią dzieci w liczbie 19 (w tym 5 dzieci poniżej 3. roku życia). Pozostali, w tym ostatnio zgłoszone przypadki, to osoby dorosłe.

Spośród tych 30 osób znajduje się pięciu obywateli Ukrainy oraz jeden narodowości wietnamskiej.

W trakcie prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych uzyskano informacje na temat dotychczasowych szczepień przeciw odrze. Wśród 30 osób zgłoszonych – 22 osoby nie były szczepione przeciwko odrze lub nie posiadają żadnej dokumentacji medycznej potwierdzającej wykonanie szczepień.

Ogniska zachorowań pojawiły się też tam, gdzie do tej pory ich nie było. W powiecie grodziskim zarejestrowano jedno zgłoszenie podejrzenia zachorowania na odrę u nieszczepionej osoby dorosłej. Również w powiecie żyrardowskim odnotowano jedno zgłoszenie u obywatela Ukrainy dotychczas nie szczepionego. Tutaj trwa oczekiwanie na wynik laboratoryjnego potwierdzenia odry.

Ponadto odra pojawiła się w powiecie piaseczyńskim (3 zgłoszenia), warszawskim (14 zgłoszeń), grójeckim (1 zgłoszenie), mławski (2 zgłoszenia), otwocki (1 zgłoszenie).

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.