Na co zwracać uwagę wybierając wózek kelnerski?

Art. Sponsorowany

Wyposażenie gastronomii w sposób przemyślany to niełatwe zadanie, a codzienne, ciężkie obowiązki związane z obsługą, utrzymaniem i wydawaniem potraw wymagają odpowiedniego personelu i sprzętu, który zniesie codzienną, regularną eksploatację. Jednym z elementów wyposażenia, na który często pada wybór osób związanych z gastronomią i wyposażaniem restauracji, jest wózek kelnerski. Ta opcja nie dziwi - taki wózek z powodzeniem może być wykorzystywany w przypadku przenoszenia narzędzi w obrębie kuchni, naczyń w pobliżu zmywalni, czy jako pomoc w przygotowywaniu i wydawaniu potraw dla większych grup w restauracji. To, że taki wózek powinien być solidny, to oczywistość. Na co jednak warto jeszcze zwrócić uwagę, decydując się na zakup takiego wózka dla swojego biznesu?

Wózek kelnerski – najważniejsze czynniki wyboru

Sprawdzone, niezawodne i odpowiednie wyposażenie gastronomii to jeden z filarów sukcesu. Wózek kelnerski powinien nie tylko doskonale spełniać swoją funkcję, ale i odpowiednio się prezentować. Cena wózka kelnerskiego też będzie miała znaczenie szczególnie wtedy, jeżeli nie dysponujesz ogromnym budżetem przeznaczonym na zakupy w obrębie Twojej gastronomii.

Istotnym czynnikiem jest materiał, z którego wykonany jest wózek. Najtańsze wózki kelnerskie prawdopodobnie będą wykonane z plastiku lub innego tworzywa sztucznego, które niekoniecznie będzie odporne na temperaturę (może się odkształcać i nie tylko wyglądać nieestetycznie, ale powodować niebezpieczeństwo dla pracowników lub spowodować małą katastrofę z podawaniem potraw), trudy pracy lub spore obciążenia. Wózek kelnerski ma być pomocą dla Twojego zespołu, a nie niepotrzebnym elementem wyposażenia, który zupełnie nie będzie wykorzystywany przez personel.

Wózki kelnerskie ze stali nierdzewnej nie należą do rzadkości czy nowości, ale warto przez chwilę pochylić się nad jego zaletami. Przede wszystkim, nierdzewny wózek kelnerski bardzo łatwo utrzymać w czystości i zadbać o jego wygląd oraz funkcjonalność. Jakiekolwiek zabrudzenia, osady czy plamy tłuszczu w łatwy sposób można usunąć z powierzchni takiego wózka. W przypadku wózków z elementami wykonanymi na przykład z drewna, tego typu plamy mogłyby odbić się na wyglądzie wózka, a nawet na jego funkcjonowaniu.

Wózek musi także dobrze się prowadzić – istnieje szansa, że codziennie będzie przemierzał dziesiątki kilometrów. Wózek z niestabilnymi półkami lub niedokładnie przykręconymi kółkami może sprawić więcej szkody niż pożytku, a jednocześnie wpłynąć na doświadczenie z użytkowaniem takiego sprzętu.

Warto wziąć także pod uwagę, czy wózek wyposażony jest w dodatkowe elementy takie jak podstawki czy szufladki, które mogą pomóc szczególnie przy serwowaniu potraw (w takiej szufladzie można na przykład przenosić ostre czy niewielkie przedmioty, które mogłyby przewrócić się lub wypaść z wózka w czasie przewożenia) czy przekazywaniu ostrych narzędzi pracy, takich jak noże, widelce czy tasaki. Ważne jest także to, jak wygląda całkowita powierzchnia robocza wózka . Może bowiem okazać się, że najbardziej efektowny wózek nie będzie w stanie unieść wielkich naczyń czy pomieścić więcej niż kilku talerzy.

Wózek kelnerski jest podstawowym narzędziem pracy nie tylko dla kelnerów. Może przydać się w kuchni, zmywalni oraz w sali restauracyjnej, ułatwiając pracę wszystkim członkom personelu. Nie warto na nim oszczędzać czy wyposażać swojej restauracji w półśrodki – taka inwestycja naprawdę niezwykle szybko się zwraca.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.