Muzeum Dulagu: pierwsze robocze spotkanie

Region

Jak dotrzeć do dokumentów, jak poznać historię ludzi więzionych i mieszkańców, którzy im pomagali? Nad tymi tematami zastanawiali się uczestnicy pierwszego roboczego spotkania dotyczącego muzeum Dulagu.

W poniedziałek, 17 maja w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie odbyło się spotkanie w sprawie muzeum Dulagu. W spotkaniu prócz przedstawicieli związków kombatanckich z terenu Powiatu Pruszkowskiego, udział wzięli również urzędnicy: Elżbieta Smolińska (Starosta Pruszkowski), Andrzej Królikowski (Wiceprezydent Pruszkowa), Paweł Ukielski (Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego), Piotr Śliwowski (Szef Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego), Joanna Bojarska – Syrek (Dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy) oraz Adam Misiorowski (projektant budynku Muzeum Dulag 121) i prof. Marianem Drozdowskim z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Data uroczystego otwarcia Muzeum Dulag 121 została ustalona na termin 1 października 2010. Wszyscy zebrani żywo dyskutowali o tym, w jaki sposób gromadzić posiadaną dokumentację dotyczącą obozu oraz czy jest szansa na zdobycie nowych informacji. Podjęto decyzję, że muzeum prócz upamiętniania losów 650 tysięcy Warszawiaków wypędzonych ze stolicy po upadku Powstania Warszawskiego, będzie również pokazywać ofiarność ludności Pruszkowa i okolic. Chodzi tu o podkreślenie wielkiego poświęcenia lokalnej ludności dla więzionych w obozie jeńców. Zastanawiano się również, w jaki sposób dotrzeć do nieznanych informacji o losach mieszkańców, którzy wiele ryzykując pomagali więźniom obozu.

Planowane są już kolejne tego typu spotkania dotyczące Muzeum Dulag 121.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.