„Muzeum na kółkach” odwiedzi Grodzisk

Grodzisk Maz.

„Muzeum na kółkach” – to projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To nowoczesna ekspozycja połączona z niezwykle ciekawym i bogatym programem edukacyjnym. Jednym z miast, które odwiedzi ekspozycja jest Grodzisk Mazowiecki.

Projekt przybliża w telegraficznym skrócie historię dziejów społeczności żydowskiej żyjącej w Polsce. – Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat – zaznaczają organizatorzy. – Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski – dodają. 

Wystawa do końca kwietnia odwiedzi 47 miejscowości w całej Polsce. „Muzeum na kółkach” pojawi się również w Grodzisku Mazowieckim. Od 9 do 11 kwietnia mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć wystawę na placu przed Centrum Kultury (ul. Spółdzielcza 9). Jej centralnym punktem jest specjalna interaktywna mapa prezentująca miejsca związane z historią Żydów. Trójwymiarowa makieta sztetla przybliża ważne miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. – Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi – zaznaczają organizatorzy. 

Wystawa to jednak nie wszystko. Mieszkańcy będą mieli również okazję do udziału w spacerze historycznym „ Grodzisk, miasto dwóch narodów”. Dla chętnych przygotowano również warsztaty tańca żydowskiego oraz warsztaty opowieści połączone z działaniami plastycznymi „Przez dziurkę od klucza”. Ciekawy jest  kolejny punkt – to odtworzenie muralu na dworcu PKP w Grodzisku. Przypomnijmy, że w 2010 r. powstał tam malunek w ramach projektu Ulica Żydowska. – Poprzez udział w projekcie „Muzeum na kółkach” pragniemy przede wszystkim zdobyć nowe umiejętności związane z edukacją wielokulturową ze szczególnym uwzględnieniem historii polsko-żydowskiej – mówią Anna Woźniak i Łukasz Nowacki, koordynatorzy lokalni „Muzeum na kółkach” w Grodzisku Mazowieckim.

Warto tu wspomnieć, że Grodzisk jest ściśle związany z kulturą żydowską. Miasto stanowiło bowiem jeden z najważniejszych punktów na mapie polsko-żydowskiej. Pierwsza wzmianka o obecności narodu żydowskiego na grodziskich ziemiach pochodzi z drugiej połowy XVI w. Natomiast w XVIII w. wyznawcy judaizmu otrzymali pozwolenie na wzniesienie tu synagogi i założenie cmentarza, który dziś uznawany jest za jeden z najstarszych na Mazowszu. W połowie XIX w. funkcjonująca na terenie Grodziska gmina żydowska prężnie się rozwijała, a Żydzi aktywnie uczestniczyli w życiu miasta działając w stowarzyszeniach kulturalnych, klubach sportowych, a nawet sprawując mandaty w radzie miasta. 

O tym, że grodziszczanie pamiętają o swoich dawnych mieszkańcach co roku przypomina festiwal Sploty. W tym roku jednym z ważniejszych punktów lutowego festiwalu było odsłonięcie pomnika poświęconego Żydom. Postument autorstwa lokalnego artysty Grzegorza Stręga ma kształt kamiennego słupa, na którym umieszczona jest płaskorzeźba z brązu przedstawiająca grodziską synagogę. Pomnik stoi w miejscu, gdzie w latach 1864-1940 znajdował się żydowski dom modlitwy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy