Młodzież będzie mieć głos

Pruszków

O powstaniu Młodzieżowej Rady Miasta Pruszkowa mówi się od dawna. Postanowiliśmy sprawdzić na jakim etapie są przygotowania do jej utworzenia.

W ubiegłym roku pruszkowscy radni powołali komisję, która zajmuje się przygotowaniami do utworzenia tego młodzieżowego gremium. Jednak z inicjatywą i zaangażowaniem muszą wyjść sami zainteresowani, czyli młodzi mieszkańcy miasta. W skład Rady wchodziliby gimnazjaliści i uczniowie klas ponadgimnazjalnych.

19 lutego odbyło się posiedzenie wspomnianej komisji. Na miejscu pojawili się także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy w Piasecznie. Zaprezentowali swoje działania i starali się „zarazić” ideą aktywności młodych osób. W spotkaniu uczestniczył również Jan Starzyński, prezydent Pruszkowa. – Posiedzenie było bardzo udane. Młodzież entuzjastycznie przyjęła prezentację kolegów z Piaseczna, ponieważ spotkanie zakończono wnioskiem o powołanie Młodzieżowej Rady Miasta w Pruszkowie – mówi Anna Hejnowicz, radna Pruszkowa i inicjatorka MRM.

Jakie kroki zostaną podjęte dalej? – Pierwszy etap za nami, czyli złożenie wniosku. Młodzież musi teraz popracować nad utworzeniem jednego z ważniejszych dla nich dokumentów, czyli statutem. Chcemy im w tym pomóc i wykonać to wspólnie. Nie mamy zamiaru dawać im gotowego dokumentu, tylko zapytać ich o zdanie, własne wizje. Gotowy statut zostanie również przedstawiony prezydentowi – wyjaśnia Hejnowicz.

Korzyści z utworzenia Rady mają być wymierne. Dzięki niej młodzież zwiększy swoją rolę w lokalnej społeczności, będzie mogła realizować własne pomysły, poprawiając tym jakość życia w Pruszkowie. Kolejnym z ważnych celów takiej działalności jest edukacja oraz kontakt z przedstawicielami samorządu.

Skład Rady ma wybierać młodzież, a wybory prawdopodobnie zostaną przeprowadzone na terenie szkół, które na ten czas zmienią się w okręgi wyborcze. Jednak póki co są to wstępne założenia. Kiedy MRM rozpocznie swoją działalność? – Nie jest wykluczone, że radę uda się powołać jeszcze w tym roku szkolnym – zapewnia Anna Hejnowicz.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.