Mistrz psich zaprzęgów

Region

Niektórzy wychodzą z psem na spacer, inni zaś decydują się na bikejoring. Dyscyplina nie jest powszechnie znana w Polsce, choć zyskuje na popularności. Jednym z czołowych zawodników bikejoringu w Europie jest mieszkaniec Komorowa Marek Długołęcki.

W bikejoringu niezwykle ważna jest współpraca człowieka i psa. To dwa najważniejsze ogniwa tworzące team i od ich porozumienia zależy sukces. Bikejoring to nic innego jak sport zaprzęgowy, w którym pies ciągnie rower za pomocą amortyzowanej liny.

Zawody rozgrywane są na dystansach 4-10 km. Istotnym elementem jest wydolność zawodnika i psa oraz odpowiednia komunikacja. Tak naprawdę to czworonóg kieruje zaprzęgiem. Zawodnik może wydawać komendy głosowe. Szybkość wpisana jest w tę dyscyplinę, na zjazdach prędkość dochodzi do 50 km/h.

Od lat sukcesy w bikejoringu odnosi Marek Długołęcki. W 2012 roku mieszkaniec Komorowa sięgnął po złoty medal mistrzostw Europy, które odbyły się w Wielkiej Brytanii. Jego zespół tworzą  dwie suczki – Mona i Zoja.

W tym roku Długołęcki nie próżnował i z pomocą swoich psów odnosił sukcesy. – Ten sezon był dość krótki, ale myślę, że bardzo udany. Nie zdobyliśmy tego, co było w naszym zasięgu. Pierwsze miejsca na najważniejszych imprezach były bardzo blisko. Bez wątpienia największym sukcesem w tym sezonie jest zdobycie wicemistrzostwa Europy w Szkocji. Do zwycięzcy zabrakło nam niewiele. Najlepszy okazał się inny Polak, Igor Tracz z Pomorza. Na trzecim miejscu uplasował się Belg, który jest zawodowym kolarzem i ściga się na szosie oraz w kolarstwie przełajowym. Jeśli chodzi o mistrzostwa Polski, również wywalczyliśmy drugie miejsce. Do zwycięstwa zabrakło nam zaledwie 11 sekund. Startowałem również w dwóch zawodach eliminacyjnych Pucharu Polski, które zakończyły się pełnym sukcesem i wywalczeniem pierwszego miejsca – przedstawia swoje tegoroczne osiągnięcia Marek Długołęcki.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.