Ministerstwo zabrało głos w sprawie 400 kV

Region

Protesty społeczne przeciw budowie linii wysokiego napięcia sprawiły, że działania inwestora specjalnym nadzorem objęło Ministerstwo Rozwoju.

To kolejna odsłona sporu. Do tej pory strona rządowa oficjalnie nie zabierała głosu w sprawie inwestycji, jednak dołączenie do protestu kolejnych miejscowości, w tym Żyrardowa, sprowokowało Ministerstwo Rozwoju do reakcji. – Ze względu na fakt, że planowana budowa linii 400 kV wzbudza tak dużo emocji, jest ona przedmiotem szczególnej uwagi organów nadzoru właścicielskiego spółki PSE – czytamy w ministerialnym komunikacie. I dalej: – Z informacji uzyskanych od inwestora wiemy, że mając na względzie oczekiwania strony społecznej, od wielu miesięcy prowadzi wraz z wykonawcą prac firmą ZUE S.A., działania mające na celu znalezienie kompromisowego przebiegu linii.

Konsultacje prowadzone są między innymi w formie spotkań z organizacjami społecznymi oraz samorządami gmin. W ramach utworzonej w tym celu Grupy Roboczej procedowanych jest obecnie pięć wariantów korytarzy przebiegu linii, z których żaden nie przechodzi przez teren miasta Żyrardów.

W międzyczasie ostry list otwarty do premier Beaty Szydło wystosowali włodarze Żyrardowa i okolicznych gmin. Mowa z nim m.in. o „nieprawnych działaniach celem przerzucenia linii” tamtejszym gminom. Zarzut ten skierowany jest do stowarzyszeń z Żabiej Woli i Jaktorowa.  – Nasze Stowarzyszenia nigdy nie forsowały zmiany przebiegu linii Kozienice-Ołtarzew w sposób, który sugeruje się w tym piśmie. Stoimy na stanowisku, iż inwestycja ta nie powinna zostać „wrzucona” na teren powiatu grodziskiego, a tym samym na teren gminy Jaktorów, którą przecina na pół – zaznaczają we wspólnym oświadczeniu stowarzyszenia Trudności Usuwamy Razem i Nasza Gmina Jaktorów.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.