Ministerstwo Infrastruktury odpowiada na „protest” Jaktorowa

Jaktorów

Kilka dni temu opisywaliśmy jak gmina Jaktorów sprzeciwia się budowie wielkiego lotniska i przede wszystkim liniom kolejowym. Na odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury nie trzeba było długo czekać. Na naszą skrzynkę mailową wpłynęło oświadczenie nawiązującego do naszego artykułu.

– W nawiązaniu do opublikowanego na łamach portalu WPR24.pl artykułu „Jaktorów przeciw wielkiemu lotnisku i liniom kolejowym” przekazuję oświadczenie – kieruje do nas wiadomość Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

W oświadczeniu rzecznik MI informuje, że w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego planowana jest budowa nowych i modernizacji istniejących linii kolejowych, a także uzupełnienie inwestycji drogowych. W zakresie transportu kolejowego planowane jest m.in.: wytyczenie nowej linii kolejowej dużych prędkości łączącej CPK z Warszawą i Łodzią wraz z włączeniem się do Centralnej Magistrali Kolejowej. Dzięki temu ma powstać najlepiej skomunikowane miejsce w Polsce.

– Pozostajemy w bieżącym kontakcie z gminą Jaktorów – podkreśla Huptyś. Informuje też, że planowane inwestycje kolejowe były jednym z tematów poruszanych przez Mikołaja Wilda, pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego w trakcie spotkania z wójtem gminy Jaktorów, które odbyło się 8 sierpnia. Podczas spotkania omawiano stan przygotowań do realizacji inwestycji wchodzących w skład Programu CPK. Na spotkaniu wyraźnie podkreślono, że propozycje przebiegu nowych tras kolejowych powstaną na podstawie odrębnych studiów wykonalności i zostaną poddane konsultacjom społecznym.

Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że nie zaproponowano jeszcze żadnego wariantu inwestycyjnego. Ale przecież ogólne mapy zostały już podane do wiadomości… – Prezentowanie przez Urząd Gminy Jaktorów potencjalnego przebiegu węzła kolejowego wokół CPK tworzy wrażenie, że jakikolwiek wariant inwestycyjny został już zaproponowany do realizacji. Tym samym wprowadza mieszkańców w błąd. Treść i forma przekazu zawarta na banerach rozwieszanych przez Urząd Gminy może ponadto utrudniać prowadzenie odpowiedzialnego, merytorycznego dialogu z mieszkańcami, ponieważ w nieuzasadniony sposób odwołuje się do obaw i emocji, a nie do faktów – wyjaśnia Szymon Huptyś.

Mimo to, gmina Jaktorów nie poprzestaje. Zgodnie z zapowiedziami udostępniono na stronie www.jaktorow.pl przykładowy wniosek dla mieszkańców, którzy nie zgadzają się na budowę nowych linii kolejowych w formie „przebiegającej” przez tereny Jaktorowa. – Informujemy mieszkańców gminy Jaktorów, że można składać wnioski innej treści zredagowane indywidualnie i nie tylko dotyczące linii kolejowych ale i np. linii gazowych które też w PZPWM się pojawiły. Ostatni dzień składania wniosków to 05.09.2018 r. czyli mamy niewiele czasu – mobilizuje mieszkańców urząd gminy.

Wniosek znajdziecie wchodząc tutaj.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.