Miliony na renowację zabytków

Region

Brwinów, Grodzisk Mazowiecki i Raszyn otrzymały dofinansowanie na rewaloryzację obiektów zabytkowych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Łącznie samorządy uzyskały blisko 11 mln zł.

Zabytki posiadają wartość historyczną i artystyczną. W każdym mieście można znaleźć dobro kultury, które jest jego wyróżnikiem. Wraz z biegiem czasu wiele budynków niszczeje, jednak samorządy troszczą się o ich utrzymanie. Często są to kosztowne działania, a w takich wypadkach niezwykle cenne jest wsparcie zewnętrzne. W ramach działań związanych z dziedzictwem kulturowym przyznano dofinansowania z RPO WM. Środki trafią do 11 gmin, w tym trzech z naszego regionu.

Brwinów otrzymał blisko 3,5 mln zł na rewaloryzację zabytkowego Pałacu Wierusz-Kowalskich. Wartość całego projektu wynosi ponad 10 mln zł. W 2015 roku obiekt trafił w ręce gminy Brwinów, która przejęła go od Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od początku samorząd zdawał sobie sprawę, że konieczne będzie przeprowadzenie remontu. W planach jest zaadaptowanie pałacu na centrum kultury. – Cieszymy się, że otrzymaliśmy dofinansowanie. Na lutowej sesji zabezpieczymy wkład własny na inwestycję. Przewidujemy, że na przełomie lutego i marca ogłosimy przetarg – przedstawia Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów. 

Grodzisk otrzymał blisko 4,2 mln zł na adaptację zabytkowych obiektów na potrzeby kulturalne. – Chodzi o Willę Niespodziankę i Dworek Chełmońskich w Adamowiźnie. Myślę, że niebawem, w ciągu 2-3 tygodni, podpiszemy umowę na dofinansowanie – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. Warto przypomnieć, że grodziski magistrat kilka tygodni temu zawarł umowę na renowację Willi Niespodzianki. W planach jest remont budynku i zagospodarowanie terenu działki. 

Z kolei Raszyn uzyskał dofinansowanie w kwocie 3,2 mln zł na adaptację budynku Austerii na Centrum integracji społeczno-kulturalnej. Wartość projektu to ponad 4,8 mln zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.