Miliony na nowy tabor

Kolej

Szybka Kolej Miejska i Koleje Mazowieckie szykują się do dużych zakupów. Dofinansowanie na nowe pociągi udało się pozyskać z puli środków unijnych. Kwoty te idą w setki milionów.

Szybka Kolej Miejska uzyskała dofinansowanie w pełnej wnioskowanej wysokości, pozwalające na pokrycie kosztów modernizacji zaplecza na warszawskich Szczęśliwicach oraz zakup 21 nowoczesnych pojazdów. Spółka otrzyma na ten cel kwotę ponad 202 mln zł z Funduszy Europejskich. – Pociągi będą klimatyzowane i w pełni dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz wyposażone m.in. w nowoczesny system informacji pasażerskiej, ładowarki USB i defibrylatory AED, pozwalające ratować życie – mówi Krystyna Pękała, Prezes Zarządu SKM.

Dzięki dotacji zakupiony zostanie m.in. symulator jazdy, a pracownicy zostaną odpowiednio przeszkoleni.

O dofinansowanie swoich inwestycji starały się także Koleje Mazowieckie. Również z powodzeniem. Przyznana dostacja to ponad 580 mln zł. Dzięki temu w latach 2019-2022 przewoźnik zakupi co najmniej 55 sztuk pięcioczłonowych ezt (elektrycznych zespołów trakcyjnych). Będą to tzw. „Flirty”, nowoczesne składy, które zastąpią wysłużone EN57.

Nowe pojazdy będą obsługiwały m.in. linię skierniewicką. – Właśnie na takie rozstrzygnięcie czekaliśmy. Co prawda, wszyscy liczyliśmy, że nasze projekty zyskają uznanie i dostaną dofinansowanie, ale nie mieliśmy jeszcze potwierdzonych informacji. Dziś, kiedy lista projektów została już zatwierdzona przez Instytucję Zarządzającą, a tym samym mamy zapewnione finansowanie, będziemy mogli podpisać umowę realizacyjną z firmą Stadler – mówił po ogłoszeniu listy projektów Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.