Mieszkańcy Raszyna chcą referendum, rada nie

Raszyn

766 – tyle podpisów złożyli mieszkańcy Raszyna, którzy chcą przeprowadzenia referendum w sprawie przyłączenia do Warszawy. Prosili radę gminy o podjęcie uchwały, ale nie przekonali przewodniczącego Dariusza Marcinkowskiego. Dlaczego?

O sprawie projektu nowelizacji ustawy o ustroju m. st. Warszawy napisano już wiele. W minioną niedzielę (26 marca) przeprowadzono referendum w Legionowie. Mieszkańcy powiedzieli „nie” koncepcji wielkiej Warszawy. Zdanie chcą również wyrazić raszynianie. – W imieniu mieszkańców gminy Raszyn, którzy podpisywali się kiedyś pod jednym pismem, dzisiaj podpisujemy się pod wnioskiem. Takim, żebyście rozszerzyli dzisiejszy porządek obrad o uchwałę dotyczącą przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie przyłączenia gminy Raszyn do m.st. Warszawy. Materiały w tej sprawie złożyliśmy w dniu dzisiejszym. Prosimy, żebyście państwo rozszerzyli porządek uchwał i podjęli taką uchwałę – mówił Jacek Wiśniewski, przedstawiciel mieszkańców.

Radni podkreślali, że przyjęli w tej sprawie stosowne stanowisko. Pisaliśmy o tym tu. – Nie prosimy o stanowisko, które przyjęliście zgodnie z interesem mieszkańców. Natomiast prosimy o to, żebyście podjęli uchwałę o referendum. Jak okazało się w jednej z gmin województwa mazowieckiego jest zasadne robienie takiego działania, dlatego, że można usłyszeć jakie jest stanowisko wszystkich mieszkańców – wyjaśniał Jacek Wiśniewski.

Wniosek mieszkańców nie spotkał się z aprobatą przewodniczącego Dariusza Marcinkowskiego. – Źle się dzieje, jeśli składa się wnioski z zaskoczenia. Wniosek wpłynął 15 minut przed sesją – powiedział przewodniczący rady gminy Raszyn. – Proponuję, żebyśmy zachowali pewne normy i zasady działania w tym temacie. To zbyt poważna sprawa dla nas jako mieszkańców gminy Raszyn – dodał.

Mieszkańcy próbowali przekonać radnych do swoich racji, jednak bezskutecznie. – Proponuję Radzie Gminy, żeby nie wprowadzać wniosku do porządku obrad – zamknął temat Marcinkowski, który podkreślił, że jest przeciw włączeniu Raszyna do Warszawy, co wywołało burzę oklasków.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.