Mieszkańcy Brwinowa od kwietnia zapłacą więcej za śmieci

Brwinów

Nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców Brwinowa. Od kwietnia stawki za odbiór śmieci w gminie Brwinów ulegną zmianie. Będzie drożej.

Na styczniowej sesji rady gminy Brwinów radni podnieśli stawki za odbiór odpadów komunalnych. Skąd te podwyżki? – Temat dotyczy bardzo drażliwej i trudnej sytuacji gdzie na rynku gospodarowania odpadami zarówno zagospodarowania, jak i przetwarzania mamy poważne tąpniecie. W kolejnych przetargach ogłaszanych przez samorządy ceny odbioru i zagospodarowania odpadów drastycznie rosną – wyjaśnił na sesji Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

Wydawało się, że śmieciowy problem, z którym borykają się te gminy, w których umowy na odbiór odpadów dobiegają końca, nie dotknie gminy Brwinów. Zwłaszcza, że umowa z firmą odbierającą odpady jest ważna do końca stycznia 2020 r. Niestety, okazało się inaczej. — Po tym jak zaczęły rosnąć ceny odbioru odpadów w regionalnych instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych firma, która obsługuje gminę Brwinów zgłosiła, że nie jest w stanie w tych cenach realizować dalej umowy i rozważa możliwość odstąpienia od umowy licząc się z tym, że zapłaci kary umowne – zaznaczył Kosiński. – Patrząc na to co się dzieje z rynkiem odpadowa komunalnych Przystąpiliśmy do negocjacji z firmą – dodał.

Władze Brwinowa stanęły więc przed trudnym wyborem. Mogły zgodzić się na zerwanie umowy co skutkowałoby zaprzestaniem odbierania odpadów od mieszkańców lub poprosić radnych o zmianę stawek za odbiór śmieci. Zdecydowano się na drugą opcję.

Radni wyrazili zgodę na podwyżkę. I tak mieszkańcy gminy, którzy segregują odpady od 1 kwietnia zapłacą 16 zł miesięcznie (o 4 zł więcej niż dotychczas). Osoby, które śmieci nie segregują będą natomiast płacić nie 24, a aż 32 zł.

Od lutego więcej za odbiór śmieci płacą mieszkańcy Grodziska. Podwyżki zapowiadane są również w Podkowie Leśnej i innych miejscowościach wokół Warszawy.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 11

11 odpowiedzi na “Mieszkańcy Brwinowa od kwietnia zapłacą więcej za śmieci”

 1. M. pisze:

  Dzisiaj się dowiedziałem że w Pruszkowie od sierpnia za segregowane odpady będzie 17pln od osoby miesięcznie!

 2. mieszkanka Otrębus pisze:

  Ja też w sprawie PSZOK; wszystkie okoliczne gminy mają miejsce, gdzie samemu można wywozić nadmiar śmieci (szczególnie przy odbiorze zmieszanych co 2 tygodnie); w Brwinowie jak zwykle problem; oburzałam się, że ludzie wywożą do lasu lub pakują do ogólnodostępnych koszy na śmiecie; najgorsza gmina w okolicy….

 3. bubu24 pisze:

  A kiedy powstanie PSZOK w gminie Brwinów do którego będzie można dostarczyć odpady samemu bez zbędnych opłat ?

 4. Sylwek pisze:

  Czy ta firma przedstawiła stosowne dokumenty potwierdzające jej sytuację, czy tylko postraszyła, że rozwiąże umowę?

 5. parzniewianin pisze:

  A kiedy władze naszej kochanej gminy zajmą się właścicielami posesji którzy w ogóle nie segregują śmieci, nie wystawiają śmieci do zabrania i nie płacą za ich wywóz. Przecież te dane gmina napewno posiada. Jak zwykle płacą tylko uczciwi.

 6. Anonim pisze:

  Niedługo ceny za śmieci zaczną przewyższać nasze dochody. Raz płacę za opakowanie (jego utylizację w sklepie), a drugi raz za utylizacją w gminie ! Super !

 7. rzeczywistość codzienności pisze:

  A czemu nie pisze się o zaniedbaniach urzędów marszałkowskich w kształtowaniu przepisów wykonawczych ustawy o odpadach komunalnych w zakresie wydawania zezwoleń na składowanie i utylizację odpadów. Jeżeli w skali województwa jest tylko jedna lub dwie firmy odbierające i składujące odpady to nic dziwnego, że przy braku rynkowej konkurencji ceny rosną. To jest skutek braku roztropności urzędników urzędów marszałkowskich i braku programów finansujących budowę nowoczesnych spalarni i budowę większej ilości RIBOK-ów w województwach.

 8. denuncjator pisze:

  To jeszcze proszę o podanie do publicznej wiadomości wszystkich adresów nieruchomości wraz z ilością zadeklarowanych tam mieszkańców. Sąsiedzi zweryfikują. Dotyczy zwłaszcza pewnego osiedla-ogrodu…

 9. Ttt pisze:

  Ja pierdziele…

 10. Rafał z Brwinowa pisze:

  Ja za nic nie będę płacić, u mnie śmieci segregujemy na takie które pali się w piecu i na takie które wywozi się do lasu, polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły