Międzynarodowy Dzień Strażaka

Region

Co roku, 4 maja obchodzone jest święto strażaków. To oni codziennie ryzykują swoje zdrowie oraz życie aby ratować osoby znajdujące się w niebezpiecznych sytuacjach. Strażacy z powiatów grodziskiego i pruszkowskiego obchody swojego święta zaplanowali na czerwiec. Sprawdźcie jakie atrakcje przygotowano.

Strażacy mają swój jeden dzień w roku, kiedy oddajemy im hołd za ich poświecenie w ratowaniu innych. Międzynarodowy Dzień Strażaka przypada 4 maja, czyli dziś. To dobry moment aby okazać strażakom szacunek za pomoc podczas pożarów, wypadków drogowych, powodzi i podobnych, niebezpiecznych zdarzeń. Niestety czasami ponoszą za to najwyższą cenę – życie. Jak informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, w całym kraju od 2005 r. na służbie zginęło 18 strażaków.

Centralne obchody Dnia Strażaka odbywają się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Obecni na nich są pruszkowscy strażacy. – Dziś odbywa się promocja nowych absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, a także są rozdawane najważniejsze odznaczenia. Odbędą się również obchody wojewódzkie i powiatowe, które każda jednostka zorganizuje według własnego kalendarza. Można powiedzieć, że jest to wstęp do świętowania strażackich obchodów – mówi st. kpt. Karol Kroć, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie.

W powiecie pruszkowskim strażackie obchody zaplanowano na 18 czerwca, w sobotę. Jakie atrakcje będą czekały dla mieszkańców? – Na pewno odbędzie się msza św. i oficjalna część obchodów. Ponadto tradycyjnie zorganizujemy piknik strażacki połączony z grochówką, prezentacją sprzętu i przejadzem naszych samochodów – podkreśla Kroć.

Natomiast uroczystości w powiecie grodziskim odbędą się 5 czerwca, w niedzielę. Wymieniona data związana jest z pięćdziesięcioleciem zawodowego pożarnictwa na terenie Grodziska Mazowieckiego, które będzie miało miejsce w tym roku. – Ochotnicza Straż Pożarna w Grodzisku funkcjonuje już ponad 110 lat, ale dopiero 50 lat temu, 5 czerwca powstał posterunek zawodowej straży pożarnej. Dlatego na ten dzień zaplanowaliśmy swoje obchody. Standardem będzie oficjalna część, msza św. oraz przejście pod Pomnik Wolności, gdzie odbędzie się uroczysty apel. Natomiast w Parku Skarbków przygotujemy atrakcje dla rodzin m.in. konkursy, testy sprawnościowe, piknik – mówi bryg. Krzysztof Tryniszewski, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim.

Cała redakcja Gazety WPR oraz portal WPR24.pl życzy wszystkim strażakom tylu powrotów z akcji ile odnotowują wyjazdów. Za trud pracy, narażanie życia, za pomoc i ratunek DZIĘKUJEMY!

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.