Michałowice gotowe do przyszłorocznych inwestycji

Michałowice

Kolejna z okolicznych gmin zaprezentowała projekt budżetu na 2017 r. Tym razem sprawdziliśmy jak prezentuje się kondycja finansowa gminy Michałowice i jakich inwestycji możemy spodziewać się w przyszłym roku.

Wszystkie miejscowości z naszej okolicy odnotowały spory wzrost przychodów i wydatków. Skąd ten skok? Taka sytuacja ma miejsce w całej Polce, bowiem te „dodatkowe” pieniądze to środki na wypłaty świadczeń z rządowego programu „500+”. Z tego powodu wzrosły również wydatki wszystkich gmin (wypłata świadczenia jest dla gminy wydatkiem.) Oczywiście 500+ to tylko jeden z kilku czynników mających wpływ na wysokość dochodów gminy.

Jak zatem prezentują się przyszłoroczne wydatki gminy Michałowice? Dochody wyniosą ponad 115 mln zł, czyli o 17 mln więcej niż w bieżącym roku. Wydatki gminy w przyszłym roku oszacowano na 120 mln zł (w 2016 r wyniosły 100 mln zł). W gminnej kasie w przyszłym roku „zabraknie” 4,7 mln zł, deficyt zostanie pokryty z kredytów i nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych.

Na inwestycje w przyszłym roku gmina wyda 24,5 ml zł. Jakie zadania znalazły się na liście przewidzianej do realizacji? Przyszły rok w gminie upłynie pod znakiem inwestycji drogowych. Na ten cel gmina zamierza przeznaczyć przeszło 14 mln zł. Najwięcej ochłonie budowa… ścieżek rowerowych (3 mln zł).

Remonty i modernizację placówek oświatowych w gminie będą kosztować ponad 1 mln zł. W ramach tych środków przygotowana zostanie koncepcja rozbudowy przedszkola w Michałowicach czy modernizacja boisk, bieżni i placu zabaw przy szkole w Komorowie.

Znacznie więcej pochłoną inwestycje związane z modernizacją obiektów sportowych. Na ten cel w michałowickim budżecie zarezerwowano 3,8 mln zł. Znaczną część tej kwoty pochłonie rozbudowa zaplecza sportowego w Granicy (2,3 mln zł) oraz budowa strefy rekreacji w Nowej Wsi (1,5 mln zł).

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.