Miasto-ogród rusza do walki z reklamami

Milanówek

Krzykliwe bannery, tablice i billboardy skutecznie potrafią zepsuć krajobraz, szczególnie w takim miejscu jak będący pod ochroną konserwatora zabytków Milanówek. Władze miasta zapowiadają uporządkowanie przestrzeni publicznej.

Podobną walkę ze szpecącymi reklamami kilkanaście miesięcy temu stoczyła sąsiednia Podkowa Leśna. W jej ślady idzie Milanówek. – W ostatnich latach często słyszymy o problemie jakim jest zaśmiecanie krajobrazu miast przez zalewające je kolorowe reklamy. Problem zaczął dotyczyć już nie tylko dużych miast, ale i tych mniejszych. Chaos przestrzenny i wizualny dominuje nie tylko w miastach polskich, ale i zagranicznych. Problem ten widoczny jest także w Milanówku. Charakter miasta-ogrodu na każdym rogu przytłaczają banery i różnego rodzaju instalacje reklamowe. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie, teraz czas podjąć konkretne działania, których hasło przewodnie brzmi „Porządkujemy Przestrzeń Publiczną” – tłumaczy Daria Gągała z urzędu miasta w Milanówku.

W ubiegłym roku w milanowskim magistracie powołano Zespół ds. opracowania i realizacji polityki estetyki miasta Milanówka. Czym zajmie się to gremium? – Już na wiosnę będziemy weryfikować istniejące reklamy pod kątem obowiązujących przepisów. Wydelegowany patrol Straży Miejskiej sprawdzi, czy reklamy umieszczone zostały w sposób legalny – zaznacza Gągała. – W kolejnych krokach planujemy m.in. egzekwowanie obowiązujących przepisów, inwentaryzacje reklam, opracowanie alternatywnej komunikacji dla przedsiębiorców oraz przygotowanie uchwały w sprawie uchwalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Planowane działania są elementem Programu Milanówek Miasto Mieszkańców, a część z nich także będziemy konsultować z mieszkańcami za pośrednictwem ankiet i powołanej wkrótce do życia Społecznej Rady ds. Estetyki Milanówka – dodaje.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.