Mazowsze: więcej kontroli tirów

Region

W związku z częstymi przypadkami zablokowania dróg przez samochody ciężarowe, na wniosek wojewody Jacka Kozłowskiego, mazowiecka inspekcja transportu drogowego we współpracy z policją przeprowadza kontrole pojazdów wysokotonażowych. Sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny pojazdów oraz opon. Dziś i jutro spodziewamy się kolejnych opadów śniegu. Warto pamiętać o zasadach bezpiecznego poruszania się na zaśnieżonej drodze.

Kontrole są prowadzone szczególnie na drogach krajowych i wojewódzkich na terenie Mazowsza, w 17 miejscach, które zostały zidentyfikowane jako kluczowe dla komunikacji. W rejonie stolicy dodatkowo inspektorzy będą weryfikować posiadane przez kierowców tirów zezwolenia C16, umożliwiające wjazd do aglomeracji warszawskiej.

Oprócz zalegającego na drogach śniegu, częstym powodem wypadków oraz wpadania w poślizg są niedostosowanie sposobu jazdy do warunków atmosferycznych oraz brak – nieobowiązkowych wprawdzie –  opon zimowych. Często kończy się to zablokowaniem drogi i gigantycznymi korkami – przypomina wojewoda. Dodatkowo, nieprzepuszczanie pługów śnieżnych, piaskarek i innych pojazdów technicznych, utrudnia prace zarządcom dróg.

Opony zimowe, łańcuchy, łopata, worek z piaskiem – umożliwiają wydobycie się z zaspy. Tymczasem kierowcy dużych samochodów rzadko wożą taki sprzęt, rzadko też wzywają też pomoc drogową w ramach posiadanych ubezpieczeń. Powoduje to konieczność angażowania holowników zarządców dróg. Przypominamy jednak, że w przypadku zablokowania drogi, odpowiedzialnym za usunięcie pojazdu jest jej zarządca. Zależnie od kategorii drogi, jest to: zarządy dróg w gminach i starostwach , Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich lub Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.  W ostateczności – straż pożarna.

Aktualizowane informacje o utrudnieniach drogowych można uzyskać w punkcie informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pod numerami telefonów 22 375 87 96 (Warszawa), 22 810 94 21 (województwo mazowieckie) oraz na stronach Komendy Stołecznej Policji www.ksp.waw.pl i Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy Policji w Radomiu www.kwp.radom.pl.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.