Mazowsze zapomniało o Pruszkowie?

Region

Radni sejmiku Mazowsza zapoznali się z projektem budżetu województwa na 2016 r. Na poniedziałkowej sesji odbyło się pierwsze czytanie planu finansowego. Czy są w nim inwestycje związane z naszą okolicą?

W przyszłym roku wydatki Mazowsza planowane są na poziomie 2,1 mld zł. Jednak zaledwie 434 mln zł mają być przeznaczone na wydatki majątkowe, czyli inwestycje. A lista przedsięwzięć jest długa. Główne inwestycje planowane na przyszły rok budżetowy to modernizacje dróg oraz remonty w szpitalach, muzeach, teatrach, bibliotekach. Natomiast „janosikowe” pochłonie aż 318 mln zł. 
– Przygotowany przez nas projekt pozwala patrzeć w przyszłość optymistycznie. Jest to budżet zrównoważony. Zakłada zarówno realizację zadań inwestycyjnych, jak i powrót do programów wspierania organizacji pozarządowych czy współfinansowania zakupu sprzętu dla OSP.  Po kilku latach znalazły się w nim też środki na podwyżki płac dla pracowników podległych samorządowi jednostek: instytucji kultury, szkół czy bibliotek  – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Sprawdziliśmy jakie inwestycje planowane są na przyszły rok w naszej okolicy. W budżetowym projekcie Mazowsza na 2016 r. znaleźliśmy zaledwie jedną taką pozycję. Chodzi o budowę odcinka Paszkowianki po zachodniej stronie Warszawy od drogi wojewódzkiej nr 719 do węzła autostradowego A2 (1,9 mln zł). 
Próżno w projekcie budżetu szukać innej bardzo ważnej dla naszych okolic inwestycji, czyli poszerzenia tzw. wąskiego gardła na drodze 719 w Pruszkowie. Jak do tego faktu podchodzą pruszkowscy włodarze? O dziwo ze spokojem. – Mamy obietnice, że w budżecie Mazowsza jeszcze będą przesunięcia, a to oznacza, że pieniądze na poszerzenie się znajdą. Na początku grudnia prezydent Jan Starzyński będzie miał spotkanie z marszałkiem województwa. Swoje wsparcie w tej sprawie zadeklarował również burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński – mówi Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. – Nie tylko nam zależy na realizacji tej inwestycji. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji musi na tym odcinku Al. Jerozolimskich (od ul. Bohaterów Warszawy do Partyzantów – przyp. red.) przeprowadzić swoją inwestycję. Im również zależy na czasie – podkreśla.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej Mazowsza na lata 2016 – 2039 także nie znajdziemy zbyt wielu inwestycji, które mają być realizowane w naszej okolicy. Oprócz wspomnianej Paszkowianki jest tam jeszcze tylko zadanie dotyczące budowy nowego i rozbiórki starego wiaduktu nad linią kolejową PKP w ciągu drogi wojewódzkiej nr 718 w Pruszkowie (etap I). To zadanie ma być realizowane w latach 2017 – 2018 (1 mln zł).

Budżet województwa nie został jeszcze uchwalony, jest więc szansa, że pojawią się w nim nowe pozycje. Sejmik musi go zatwierdzić do końca stycznia 2016 roku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.